Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #496  
Παλιά 22-05-10, 10:10
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από maram Εμφάνιση μηνυμάτων
Gemis εύχομαι περαστικά και γρήγορα να ξεπεράσετε αυτή την κατάσταση.Οι γιατροί γενικώς προσπαθούν να αποφύγουν την εγχείρηση μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο.Στην Αγγλία βέβαια χειρουργούν πιο εύκολα .Το θέμα είναι οτι μερικές φορές αν ο ασθενής αντέχει στον πόνο και δεν παραπονιέται εύκολα οι καταστάσεις μπορεί να φτάσουν στα άκρα.Να φανταστείς οτι στην περίπτωσή μου οι χειρουργοί μέχρι τέλους δεν ήθελαν να το κάνουν και ο γιατρός μου πήγε στον διευθηντή της χειρουργικής και επέμενε να γίνει και εγώ η ίδια επέμενα τους έλεγα μη με βλεπετε που μιλάω και χαμογελάω τα πράγματα δεν είναι καλά, οτι και να μου κάνετε δεν καλυτερεύω ,χειρότερα γίνομαι.Για να καταλάβεις αν καθυστερούσαμε 4-5 μέρες θα είχε σκάσει θα γέμιζε όλη η κοιλιακή χώρα και μετά άντε να το καθαρίσεις , θα άρχιζε η σηψεμία.Μέσα στο χειρουργείο ήταν ο διευθυντής μαζί με 7 χειρουργούς και ογιατρός μου γαστρεντερολόγος λόγω της περίπτωσης.Οταν βγήκε είπε στους δικούς μου έξω <<Ολα πήγαν πολύ καλά.Ευτυχώς την προλάβαμε στο τσάκ>>.Οσο για τους πόνους καταλαβαίνω ,δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με έπιανε κανένα παυσίπονο όσο δυνατό κι αν ήταν.
Λοιπόν τώρα για το μετά .Είναι πολύ καλύτερα μετά ,στματάει αυτός ο εφιάλτης πόνοι εμετοί πυρετός.Επανέρχεσαι λίγο ,πολύ στην ζωή σου.
Ενα πράγμα όμως πρέπει να καταλάβεις και να αποδεχθείς,είναι μια νόσος που μέχρι τώρα δεν έχει θεραπεία,πρέπει να μάθεις να ζείς μ'αυτό .Οπως παράδειγμα αυτοί που έχουν διαβήτη.Παίρνεις τα φάρμακά σου ,καταλαβαίνεις τι σε πειράζει και το αποφεύγεις,και επειδή είμαι σίγουρη πια οτι το πιο σημαντικό είναι το ψυχολογικό και το άγχος και οχι τόσο το ιδιο το αγχος δηλαδή η ανησυχία για κάποια πράγματα αλλά η στεναχώρια που σου προκαλεί το αγχος ,τότε λοιπόν αρχίζεις και βλεπεις τα πράγματα με διαφορετικό μάτι και το ρίχνεις στην τρελη και κάνεις και πράγματα που σου δίνουν χαρά .Γιατί νομίζω ,δηλ.το έχω βιώσει οτι το καλύτερο φάρμακο είναι η χαρά.Σας εύχομαι ότι καλύτερο και γρήγορα να είναι καλά.
να σε καλα σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου εισαι πολυ καλη.. περαστικα και σε εσενα και σε ολο τον κοσμο.. οταν εχω καποιο νεοτερο θα τα ξαναπουμε...
  #497  
Παλιά 31-05-10, 12:26
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Αρχική Δημοσίευση από gemis Εμφάνιση μηνυμάτων
να σε καλα σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου εισαι πολυ καλη.. περαστικα και σε εσενα και σε ολο τον κοσμο.. οταν εχω καποιο νεοτερο θα τα ξαναπουμε...
Geia sou gemis Τι γίνετε πώς πάει η γυναίκα σου ?Είναι καλύτερά?
  #498  
Παλιά 01-06-10, 15:20
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από maram Εμφάνιση μηνυμάτων
Geia sou gemis Τι γίνετε πώς πάει η γυναίκα σου ?Είναι καλύτερά?
γεια σου maram.. ναι καλυτερα ειναι δοξα το Θεο την βγαλανε την παρασκευη με αυστηρη διατροφη και την παρασκευη μεθαυριο θα κανει υπερηχογραφημα για να δουνε σε τι κατασταση ειναι.. μεχρι στιγμης το χειρουργειο το γλιτωσαμε...
  #499  
Παλιά 01-06-10, 23:45
ladybughotmail. Ο χρήστης ladybughotmail. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-10 15:31
καλησπερα, σε ολους !Στις 08-06 κανονισαμε εντεροκλυση στο Υγεια....ελπιζουμε με το γιατρο οτι το λεπτο ειναι καθαρο...μας ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να ανοικουμε στο 25% των ασθενων με crohn που να εχει βλαβες μονο στο παχυ μιας και ειλεος και οσο τυφλο φαινεται απο τη κολονοσκοπηση ειναι καθαρο.......Εχει κανεις αποψη ?Εχει ξανακουσει παρομοια θεωρια?
  #500  
Παλιά 09-06-10, 11:20
Το avatar του χρήστη art
art Ο χρήστης art δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-06-10 10:20
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά χαρά σε όλους.
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοιξατε αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα ακόμα να διαβάσω και τις 34 σελίδες που έχετε γεμίσει!!!!(Το έχω σκοπο να το κάνω πάντως).
Την Τρίτη έχω ραντεβού για την πρωτη μου κολονοσκόπηση και εύχομαι όσο βαρύ κι αν σας ακούγεται αυτό να έχω τη νόσο του crohn παρά κάτι αλλο χειρότερο.Γιατί το σιγουρο είναι με τετοιους πόνους που έχω πως δεν είμαι κατα φαντασιαν ασθενης...Επειδη λοιπόν όλοι εσεις εχετε ξανακάνει κολονοσκόπηση τουλάχιστον μια φορά, θα ήθελα να ρωτησω αν κάποιος σας έχει πάρει κατα την προετοιμάσια το fleet phospho soda.Εχω διαβάσει πολλά ,κυριως αρθρα απο εξωτερικό ,που αναφερουν για σοβαρες νεφρικές βλάβες μετά τη χρηση του εν λόγω καθαρτικού.
Και κάτι άλλο αν διαγνωστεί νόσος του crohn πρέπει οποσδήποτε να γίνει και εντερόκλυση????Είναι επώδυνη???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη art : 09-06-10 στις 11:48
  #501  
Παλιά 09-06-10, 16:00
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από art Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά χαρά σε όλους.
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοιξατε αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα ακόμα να διαβάσω και τις 34 σελίδες που έχετε γεμίσει!!!!(Το έχω σκοπο να το κάνω πάντως).
Την Τρίτη έχω ραντεβού για την πρωτη μου κολονοσκόπηση και εύχομαι όσο βαρύ κι αν σας ακούγεται αυτό να έχω τη νόσο του crohn παρά κάτι αλλο χειρότερο.Γιατί το σιγουρο είναι με τετοιους πόνους που έχω πως δεν είμαι κατα φαντασιαν ασθενης...Επειδη λοιπόν όλοι εσεις εχετε ξανακάνει κολονοσκόπηση τουλάχιστον μια φορά, θα ήθελα να ρωτησω αν κάποιος σας έχει πάρει κατα την προετοιμάσια το fleet phospho soda.Εχω διαβάσει πολλά ,κυριως αρθρα απο εξωτερικό ,που αναφερουν για σοβαρες νεφρικές βλάβες μετά τη χρηση του εν λόγω καθαρτικού.
Και κάτι άλλο αν διαγνωστεί νόσος του crohn πρέπει οποσδήποτε να γίνει και εντερόκλυση????Είναι επώδυνη???
Καλως ηλθες στην παρεα art. Δεν ξερω να σου πω για το fleet phospho soda.
Ενα εχω ομως να σου πω. Χαλαρωσε και μην βαζεις το κακο στο νου σου.Δεν ξερω πραγματικα ποσο πονας αλλα τα λογια σου μου θυμιζουν τα δικαμου πριν κανα δυο μηνες ακρυβως. Υπεφερα απο κολικους πονους δεξια χαμηλα, απο πονους και σουβλιες σε διαφορα σημεια του πεπτικου απο το στομαχι εως το προκτο.Ζαλαδες αδυναμια, δυσπνοια, τα ποδια μου πονουσαν, τα μαλλια μου πεφταν παρα πολυ. Εβαλα τα χειροτερα στο νου.
Και τελικα, ειχα απλα κολλιτιδα. Με το μοναδικο φαρμακο που βρηκα ανακουφηση ηταν το rifacol.Καταπολεμα τα βακτυρια.
Γι αυτο σου λεω. Μην βαλεις στο μυαλο σου τιποτε.Θα σου πει ο γιατρος σου.
Σου ευχομαι περαστικα και ολα καλα θα πανε.
__________________
  #502  
Παλιά 16-06-10, 17:11
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
geia sou art...
auto to kathartiko pou les den to xerw...egw ena allo epairna kathe fora pou ekana kolonoskopisi...kleen prep..kapos etsi to elegan...pantos einai anagkastiko to kathartiko alliws den mporeis na kaneis tin exetasi! enteroklisi exw kanei k na sou pw nomizw einai i xeiroteri apo oles tis sxetikes exetaseis(kolonoskopisi, gastroskopisi, kapsoula...)...gia mena toulaxiston...eixe kratisei k kanena misawro...den xerw an dinoun pleon tipota gia na zalisteis k na min ponas alla egw tote den eixa parei...se kolonoskopisi k gastroskopisi pleon dinoun kati opote isos to kanoun k stin enteroklisi...an k an thimamai kala eprepe na eimai xipnia k na anevokatevazw auto to solinaki pou sou vazoun...paleuetai pantos...min agxwnesai )
  #503  
Παλιά 16-06-10, 21:43
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω οταν εκανα εντεροκλιση επιδη δεν μπορεσαν να μου βαλουν το σωλινακι μου εδωσν να πιω το βαριο και μετα ξαπλωσα και με εβγαζαν ακτινες μου φανηκε η πιο ευκολη εξεταση αν και δεν εδειχναν τιποτα οι ακτινες γιατι δεν εγινε σωστα....τωρα μου ειπαν οτι μπορει να την ξανα κανω ,γιατι σου φανηκε τοσο δυσκολη εκανεσ κατι διαφορετικο??
  #504  
Παλιά 17-06-10, 10:20
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
τι να πω..την έχω κάνει και πολύ καιρό και δεν πολυθυμάμαι...πάντως θυμάμαι ότι δεν μου έδωσαν κάτι για να ζαλιστώ να μην καταλαβαίνω...και μου έλεγαν συνεχώς να ανεβοκατεβάζω το σωληνάκι που σου βάζουν απο την μύτη...και ήταν άσχημη εμπειρία...χειρότερη δηλαδή από κωλονοσκόποηση και γαστροσκόπηση...αλλά είναι και 4 χρόνια που την έχω κάνει...
  #505  
Παλιά 22-06-10, 11:59
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
ελπίζω μαζί με μας αυτό το καλοκαίρι να πάει διακοπές και η crohn!!!!
  #506  
Παλιά 28-06-10, 18:58
sofiatsili Ο χρήστης sofiatsili δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-10 09:16
Η διαθεσή μου τώρα:
eimai 33 eton me diagnosmeni ti noso Crohn apo ta 28 alla episima prin apo 2 hronia.Simera mou horigithike gia proti fora remicade,meta apo agogi me kortizoni pou epairna peristasiaka kai ohi pano apo dimino se kathe exarsi.eho diavasei kai akousei polla gia to remicade kai oi giatroi sunithizoun na lene oti kanei thaumata otan uparhoun flegmones oi opoies den ehoun metatrapei se stenoseis.ego eho kai apo ta duo stin periohi tou eileou,kai sto para pente glitosa to heirourgeio stin prosfati krisi pou eiha.eho mia fili pou to ekane telika peripou sta 40 ths,kai parolo pou talaiporithike arketa giati den einai eukolo heirourgeio,h idia leei oti apo tote sothike kai paei polu kala kai fusika den pairnei toso varia farmaka opos remicade.telika o kathenas einai mia idiaiteri periptosi ,me monadiko istoriko.euhomai kalo kouragio ose olous mas kai oso ginetai aisiodoxia kai iremi zoi.
  #507  
Παλιά 28-06-10, 18:59
sofiatsili Ο χρήστης sofiatsili δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-10 09:16
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile

Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπίζω μαζί με μας αυτό το καλοκαίρι να πάει διακοπές και η crohn!!!!
MAKARI!!!!!!!!!!!!!
  #508  
Παλιά 28-06-10, 20:40
sofiatsili Ο χρήστης sofiatsili δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-10 09:16
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από MHTSI Εμφάνιση μηνυμάτων
Kalimera kai kalo koyragio se oloys me ayth thn poly dystroph astheneia, enas filos moy pasxei apo thn noso arketa xronia exei kanei xeiroyrgikes epembaseis xwris apotelesma kai skefthkame na allaksei giatro, na parei kai mia 2h gnwmh. Opoia plhroforia tha mporousate na moy dwsete gia giatroys h iatrikes omades tha htan polytimh. Eyxaristw.
ego meno stin patra kai vlepo patrinous giatrous.omos eho akousei oti korufi sti crohn kai malista ohi mono gia ta ellinika dedomena einai o matzaris pou einai dieuthintis klinikis ston euaggelismo.sta taktika apogeumatina iatreia tou en logo nosokomeiou nomizo tha kleisete rantevou gia na ton deite.kalo kouragio.
  #509  
Παλιά 28-06-10, 20:45
sofiatsili Ο χρήστης sofiatsili δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-10 09:16
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από maram Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά , πριν 3 χρόνια έκανα εγχείρηση και αφερέθηκαν 70 εκατοστά λεπτού εντέρου ,τελικός ειλεός και τυφλό .Για 2 χρόνια μετά ήμουν πολύ καλύτερα χωρις φάρμακα αλλά πέρυσι τον Αύγουστο μετά απο κολονοσκόπηση είδαμε ότι η φλεγμονή άρχισε ξανά απο το σημείο της αφαίρεσης και πέρα με τα γνωστά συμπτώματα και απο τότε παίρνω budecol.Με λίγα λόγια εχεις την νόσο ,φτάνεις στο απροχώρητο κάνεις εγχείρηση ,2-3 χρόνια καλά και μετά ως συνήθως πάλι απο την αρχή .Μόνο που τώρα το ξέρεις και προσέχεις ανάλογα κι έτσι ισως δεν έχεις τόσο ραγδαίες εξελίξεις.Δυστυχώς όπως όλοι ξέρουμε είναι μια χρόνια νόσος που δεν θεραπεύεται αλλά αντιμετωπίζεται αυμπτωματικά .
Ευτυχώς εγώ δεν είχα συρίγγια,αλλά τα 2 χρόνια πρίν την εγχείρηση με ξετίναξε δεν γινόταν με τίποτα καλά ,είχα χάσει 30 κιλά και μέσα το έντερο σμπαράλια.Τέλος πάντων ,τέλος καλό όλα καλά.
Και όπως όλοι ξέρετε ότι δεν σε σκοτώνει σε δυναμώνει.Δώστε έμφαση στις καλές στιγμες της κάθε μέρας και αφήστε τις άλλες να περνάνε χωρίς να δίνετε σημασία.
kali dunami kai kalo kouragio.ki ego stenoseis eho ston teliko eileo alla akoma den eho heirourgithei.gia tin akriveia simera me valane sto remicade kai anamenoume...
  #510  
Παλιά 28-06-10, 20:48
sofiatsili Ο χρήστης sofiatsili δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-10 09:16
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από joka Εμφάνιση μηνυμάτων
και βεβαια δουλευουμε απλα μαθαινεις να ζεις με αυτο ....εγω εχω κανει και 2 παιδια οπου στην εγκυμοσυνη δεν ειχα κανενα προβλημα....
polu simantiko rolo paizei h kali zoi,h hremia kai h sosti diatrofi.an me rotas ,pio megali zimia tha sou kanei an stenohoriesai me to paramikro kai aghonesai para an fas mia pitsa tigka sta lipara.min aghonesai kai prospathise na xekourazesai arketa.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.