Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #616  
Παλιά 22-10-10, 01:35
kostas80 Ο χρήστης kostas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-10-10 09:44
γεια σε ολους.γραφτηκα απλα για να μοιραστω την γνωμη μου μαζι σας.ειμαι 30 χρονων.στα 19 μου (φανταρος) ειχα φτασει σε σημειο να ειμαι 50 κιλα απο 75 να εχω πονους δεκατα καθε μερα και διαριες.μετα απο 2 μηνες οπου κατεληξα στο στρατιωτικο νοσοκομειο μου ειπαν οτι εχω αυτη την νοσο.το ιδιο βραδυ μου εδωσαν σιδηρο ***** και κορτιζονι.μου περασε αμεσως.δεν ηξερα την σοβαροτητα της νοσου και δεν εδωσα και πολυ σημασια,μετα απο λιγες μερες ημουν καλα,και γιατρος μου εξηγησε πως ειναι τα πραγματα και να συνεχισω να περνω τα χαπια μου.ξανα ομως δεν εδωσα πολυ σημασια οπου και συνεχισα να περνω τα χαπια αλλοτε ναι αλλοτε οχι για περιπου 4-5 χρονια, και ολα αυτα γιατι με πιεζε η μανα μου.το χαπι σου το χαπι σου!σημερα ειμαι 30χρονων και το ειχα ξεχασει εντελως οτι εχω αυτη την παθηση και το θημηθηκα διοτι ενας γνωστος μου επαθε το ιδιο, πιο σοβαρο ομως με χειρουργια και τετια, και του λεω α το εχω και εγω αυτο.να σημιωσω οτι ολα αυτα τα χρονια (11) κανω οτι εκανα και πριν την παθηση.τρωω οτι βρω κανονικα πινω οτι θελω και γενικα δεν εχω κανενα προβλημα.να υπενθημησω ομως και ειναι και αυτο που θελω να καταληξω.μηπως..? μηπως ενα πολυ μεγαλο ποσοστο στο οτι εχουν εξαρσεις πολυ κοσμος ειναι οτι το σκεφτετε?σε τρωει το ανχος οτι παλι θα σε ξαναπιασει και πως θα ζησω και τετια?πολυ φοβαμε οτι ειναι ο κυριοτερος συμαχος στην νοσο!σας λεω 11 χρονια δεν το θυμομουν οτι ειχα αυτη την νοσο το ειχα ξεχασει στην κυριολεξια!μετα απο αυτα που ακουσα απο τον γνωστο μου ξαναπερνω τα χαπια μου μετα απο 6 χρονια και κοιταζω και τι τρωω.(επηξε και το μυαλο μου βεβαια)παρακαλω βαλτε τα δυνατα σας και οσο μπορειτε μη το σκεφτεστε!ισως ειναι πολυ μεγαλη αιτια στις εξαρσεις.παρτε παραδειγμα απο εμενα.11 χρονια καπνιζω,τρωω πιτσες πιτες και οτι αλλο μπορει να φαει ενας νορμαλ ανθρωπος.ειμαι 75 κιλα σταθερα εκει.αυτα ηθελα να πω και σορρυ αν σας κουρασακαλη δυναμη σε ολους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 23-10-10 στις 19:04 Αιτία: Απόκρυψη φαρμάκου
  #617  
Παλιά 22-10-10, 10:30
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από kostas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σε ολους.γραφτηκα απλα για να μοιραστω την γνωμη μου μαζι σας.ειμαι 30 χρονων.στα 19 μου (φανταρος) ειχα φτασει σε σημειο να ειμαι 50 κιλα απο 75 να εχω πονους δεκατα καθε μερα και διαριες.μετα απο 2 μηνες οπου κατεληξα στο στρατιωτικο νοσοκομειο μου ειπαν οτι εχω αυτη την νοσο.το ιδιο βραδυ μου εδωσαν σιδηρο asacol και κορτιζονι.μου περασε αμεσως.δεν ηξερα την σοβαροτητα της νοσου και δεν εδωσα και πολυ σημασια,μετα απο λιγες μερες ημουν καλα,και γιατρος μου εξηγησε πως ειναι τα πραγματα και να συνεχισω να περνω τα χαπια μου.ξανα ομως δεν εδωσα πολυ σημασια οπου και συνεχισα να περνω τα χαπια αλλοτε ναι αλλοτε οχι για περιπου 4-5 χρονια, και ολα αυτα γιατι με πιεζε η μανα μου.το χαπι σου το χαπι σου!σημερα ειμαι 30χρονων και το ειχα ξεχασει εντελως οτι εχω αυτη την παθηση και το θημηθηκα διοτι ενας γνωστος μου επαθε το ιδιο, πιο σοβαρο ομως με χειρουργια και τετια, και του λεω α το εχω και εγω αυτο.να σημιωσω οτι ολα αυτα τα χρονια (11) κανω οτι εκανα και πριν την παθηση.τρωω οτι βρω κανονικα πινω οτι θελω και γενικα δεν εχω κανενα προβλημα.να υπενθημησω ομως και ειναι και αυτο που θελω να καταληξω.μηπως..? μηπως ενα πολυ μεγαλο ποσοστο στο οτι εχουν εξαρσεις πολυ κοσμος ειναι οτι το σκεφτετε?σε τρωει το ανχος οτι παλι θα σε ξαναπιασει και πως θα ζησω και τετια?πολυ φοβαμε οτι ειναι ο κυριοτερος συμαχος στην νοσο!σας λεω 11 χρονια δεν το θυμομουν οτι ειχα αυτη την νοσο το ειχα ξεχασει στην κυριολεξια!μετα απο αυτα που ακουσα απο τον γνωστο μου ξαναπερνω τα χαπια μου μετα απο 6 χρονια και κοιταζω και τι τρωω.(επηξε και το μυαλο μου βεβαια)παρακαλω βαλτε τα δυνατα σας και οσο μπορειτε μη το σκεφτεστε!ισως ειναι πολυ μεγαλη αιτια στις εξαρσεις.παρτε παραδειγμα απο εμενα.11 χρονια καπνιζω,τρωω πιτσες πιτες και οτι αλλο μπορει να φαει ενας νορμαλ ανθρωπος.ειμαι 75 κιλα σταθερα εκει.αυτα ηθελα να πω και σορρυ αν σας κουρασακαλη δυναμη σε ολους.
Κωστή αυτά που λες είναι ακριβώς ό,τι πιστεύω κ εγώ,το άγχος πρέπει να παίζει πολύ μεγάλο ρόλο,ωστόσο σημαντικό είναι και πού θα σε χτυπήσει και πόσο βαριά,και ακόμα όσο περίεργο και αν ακούγεται,οι γιατροί δεν είναι ποτέ σίγουροι αν κάποιος έχει τη νόσο,για να φτάσουν ένα ποσοστό σιγουριάς 95% ας πούμε πρέπει να κάνουνε πάρα πολλές εξετάσεις,οι αιματολογικές ακόμα κ μια κολονοσκόπηση δεν αρκούν...ακόμα και σε βιοψίες από κολονοσκοπήσεις πολλές φορές λένε ''ΠΙΘΑΝΗ νόσος''και άντε βγάλε ακρή εσύ μετά τι έχεις...αυτό που θέλω να πω με λίγα λόγια είναι οτι μια διάρροια μπορεί να έχει 10000 λόγους,αν έχεις κ άλλα συμπτώματα τότε ΜΑΛΛΟΝ έχεις κρον...γενικά δεν είμαι των συνομωσιών και τέτοια,αλλά πιστεύω έτσι όπως τα περιγράφεις,οτι μάλλον εσύ δεν έχεις κρον,μάλλον σου είχαν κάνει λάθος διάγνωση,τι εξετάσεις είχες κάνει?
  #618  
Παλιά 22-10-10, 15:09
kostas80 Ο χρήστης kostas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-10-10 09:44
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστή αυτά που λες είναι ακριβώς ό,τι πιστεύω κ εγώ,το άγχος πρέπει να παίζει πολύ μεγάλο ρόλο,ωστόσο σημαντικό είναι και πού θα σε χτυπήσει και πόσο βαριά,και ακόμα όσο περίεργο και αν ακούγεται,οι γιατροί δεν είναι ποτέ σίγουροι αν κάποιος έχει τη νόσο,για να φτάσουν ένα ποσοστό σιγουριάς 95% ας πούμε πρέπει να κάνουνε πάρα πολλές εξετάσεις,οι αιματολογικές ακόμα κ μια κολονοσκόπηση δεν αρκούν...ακόμα και σε βιοψίες από κολονοσκοπήσεις πολλές φορές λένε ''ΠΙΘΑΝΗ νόσος''και άντε βγάλε ακρή εσύ μετά τι έχεις...αυτό που θέλω να πω με λίγα λόγια είναι οτι μια διάρροια μπορεί να έχει 10000 λόγους,αν έχεις κ άλλα συμπτώματα τότε ΜΑΛΛΟΝ έχεις κρον...γενικά δεν είμαι των συνομωσιών και τέτοια,αλλά πιστεύω έτσι όπως τα περιγράφεις,οτι μάλλον εσύ δεν έχεις κρον,μάλλον σου είχαν κάνει λάθος διάγνωση,τι εξετάσεις είχες κάνει?
επι ενα δυο μηνες ημουν με δεκατα, πονους στην κοιλια και συνεχως οτι ετρωγα το εβγαζα αμεσως.στο νοσοκομειο σε επαρχια που ζω επι ενα μηνα μου ελεγαν δεν βρισκουμε κατι.βγηκα απο το νοσοκομειο με το προβλημα να συνεχιζεται και πηγα σε εξωτερικο γιατρο οπου και μου κανε κωλονοσκοπιση και εγραψε πιθανη νοσο κρον,εστειλε και βιοψια.την αλλη μερα εφυγα για στρατιωτικο νοσοκομειο οπου το ιδιο βραδυ μου εκαναν και κολωνοσκοπιση και ουτε θυμαμε αν εγραψαν πιθανη νοσο η οτι την εχω.απο τι μου ειπαν ειχα αυτη την νοσο.το ιδιο βραδυ μου εδωσαν αυτα τα φαρμακα και απο εκεινη την μερα εδω και 11 χρονια με ενα σορο καταχρησεις (νορμαλ πλαισια) δεν ξαναεχω προβλημα.απλα δεν ηξερα τι ειναι αυτη η νοσο.σαν παιδι που ημουν λεω ενταξει δεν χωνευει καλα το στομαχι μου,αυτο ειναι ολο.τωρα βεβαια θελω να παω για μια κολωνοσκοπιση να δω τι γινετε.
  #619  
Παλιά 22-10-10, 15:37
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από kostas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
επι ενα δυο μηνες ημουν με δεκατα, πονους στην κοιλια και συνεχως οτι ετρωγα το εβγαζα αμεσως.στο νοσοκομειο σε επαρχια που ζω επι ενα μηνα μου ελεγαν δεν βρισκουμε κατι.βγηκα απο το νοσοκομειο με το προβλημα να συνεχιζεται και πηγα σε εξωτερικο γιατρο οπου και μου κανε κωλονοσκοπιση και εγραψε πιθανη νοσο κρον,εστειλε και βιοψια.την αλλη μερα εφυγα για στρατιωτικο νοσοκομειο οπου το ιδιο βραδυ μου εκαναν και κολωνοσκοπιση και ουτε θυμαμε αν εγραψαν πιθανη νοσο η οτι την εχω.απο τι μου ειπαν ειχα αυτη την νοσο.το ιδιο βραδυ μου εδωσαν αυτα τα φαρμακα και απο εκεινη την μερα εδω και 11 χρονια με ενα σορο καταχρησεις (νορμαλ πλαισια) δεν ξαναεχω προβλημα.απλα δεν ηξερα τι ειναι αυτη η νοσο.σαν παιδι που ημουν λεω ενταξει δεν χωνευει καλα το στομαχι μου,αυτο ειναι ολο.τωρα βεβαια θελω να παω για μια κολωνοσκοπιση να δω τι γινετε.
Κωστή,το είδες το μήνυμα που σου έστειλα?
  #620  
Παλιά 22-10-10, 16:07
kostas80 Ο χρήστης kostas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-10-10 09:44
σου εστειλα το πηρες?η δεν το εστειλα σωστα?
  #621  
Παλιά 22-10-10, 19:54
TERZAKIS TEO Ο χρήστης TERZAKIS TEO δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-10-10 20:22
KALISPERA PAIDIA EIMAI O THODORIS EIMAI 32 XRO. EXW KAI EGW TIN NOSO GROHN EDW KAI 2.XRONIA EKANA ENXIRISI KAI EKOΨΑ 37 EKATOSTA LEPTO ENTERO. GIATI EGEINE KOMPOS APO THN FLEGMONI. PAEI AYTO. PERASE. TWRA EXW ALLO PROVLIMA DEN MOY TERIAZEI KANENA FARMAKO EXW DOKIMASEI TA (****** 400mg) (******) (*******) KAI KORTIZONES DIAFORES) OLA AYTA MOY KANANE PARENERGIES. TWRA SIZITAME ME TON GIATRO MOY GIA TO *****) AFOY KANW KOLONOSKOPISI THN ALI VDOMADA. NA RWTISO KATI? METO THEMA TIS DOYLEIAS EXETE PROVLIMA POY LEIPETE, GIATI EGW LIPO ARKETES FWRES ME THN NOSO. KALO KOYRAGIO SE OLOYS THODORIS APO KOMOTINI....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 23-10-10 στις 19:03 Αιτία: Απόκρυψη φαρμάκων
  #622  
Παλιά 23-10-10, 18:48
Nitsa1980 Ο χρήστης Nitsa1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-11-10 20:30
Καλησπέρα σε όλους! Με λένε Νιτσα, ειμαι 30 και ανακάλυψα οτι εχω την νοσο του Κρον πριν μερικούς μήνες! Αρχικα έχανα πολυ αιμα, ειχα διάρροια υψηλό πυρετό, αδυναμία, έφτασα 40 κιλα με αποτέλεσμα να αισθάνομαι κούραση και να λιποθυμάω συνέχεια!Και σαν μην έφταναν ολα αυτα έβγαλα και εξωτερικές πληγές, στα ποδια και στο στηθος, ο πονος ηταν αβάσταχτος, δεν το εύχομαι σε κανέναν!
Ξεκίνησα με ***** και ***** αλλα δεν ειχαν αποτελεσμα, ετσι τον Σεπτέμβρη μου ξεκίνησαν *****, προς το παρον φαίνεται να λειτουργεί, εχουν σταματήσει ολα τα συμπτώματα που ειχα, άρχισα να παιρνω και κιλα οποτε ευελπιστώ ολα να πανε καλα! Χτες εκανα Εντερόκλυση για να δουμε εαν εχει πειραχτεί και το λεπτο το έντερο! Την τριτη θα βγουν τα αποτελέσματα!

Καλη δύναμη σε ολους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 23-10-10 στις 19:02 Αιτία: Τα φάρμακα δεν κάνουν για όλους. Θερμά παρακαλώ να μην τα αναφέρετε.
  #623  
Παλιά 26-10-10, 09:34
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα...
Τελικώς πάω για γαστροσκόπηση και εξέταση λεπτού εντέρου με κάψουλα στο Παπανικολάου.....
Ο γιατρός μου είπε πως την τελευταία θα την κάνουμε μόνο και μόνο για να βγω από την ιδέα μιας που είναι σίγουρος ότι έχω σπαστικη κολίτιδα και όχι κάτι άλλο, αλλά με είδε πολύ αγχωμένο και δύσπιστο και πρότεινε τις ανωτέρω εξετάσεις....
Καλημέρα..
Έκανα τελικά τη γαστροσκόπηση καθώς και (για ακόμη μια φορά) αιματολογικές & βιοχημικές εξετάσεις.
Η γαστροσκόπηση (πολύ μανίκι ρε παιδιά, ακόμη πονάει ο λαιμός μου) δεν έδειξε κάτι παθολογικό παρά μόνο μία ήπια βολβίτιδα (ερεθισμός δωδεκαδακτυλου).
Οι αιματολο/βιοχημικές μου είναι πολύ καλές (όλα μέσα στα όρια και τα λευκά που ήταν κοντά στις 11.000 τώρα είναι στα 9.150 περίπου, αιματοκρίτης 45, ΤΚΕ πολύ χαμηλός, έβαλα και 1,5 κιλό..).
Να πω επίσης ότι οι διάρροιες σταμάτησαν από την προηγούμενη Πέμπτη (χωρίς κανένα φάρμακο) και μου έμειναν λίγα πονάκια τα οποία από εχθές μετά το μεσημέρι και αφού έφαγα σπανάκι (δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο) εγιναν πολύ μεγαλύτερα και με ταλαιπώρησαν όλο το βραδυ...
Επίκηται να κάνω από βδομάδα και την διαγνωστική κάψουλα για το λεπτό έντερο αν και ο γιατρός στο Παπανικολάου δεν το βρίσκει απαραίτητο...., αλλά εγώ θέλω για να βγω περισσότερο από την ιδέα κυρίως λόγω των πόνων που εξακολουθώ να έχω (ηπιότερα όμως πλέον) δεξιά από τον οφαλό..
Ο γιατρός μου λέει για σπαστική κολίτιδα...
Παιδιά εσείς τι λέτε για την περίπτωσή μου? Εξακολουθεί να υπάρχει πιθανότητα να έχω Crohn?
Να ρωτήσω και κάτι άλλο σημαντικό κατά τη γνώμη μου:
Από την εμπειρία και τη γνώση σας, εάν υποθετικά έχει κάποιος Crohn σε εξαρση για κάποιο χρονικό διάστημα (πχ. διάρροιες και έντονοι πόνοι) είναι δυνατόν να περάσει σε ύφεση (σταμάτημα διαρροιών, βελτίωση σε αιματολογικούς δείκτες κλπ..) χωρίς καμμία φαρμακευτική αγωγή?
Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 26-10-10 στις 11:16
  #624  
Παλιά 01-11-10, 13:52
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ Η ΣΟΦΙΑ ΕΙΜΑΙ 29 ΕΤΩΝ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΕΔΩ Κ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΔΩ Κ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ.....Κ......ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΤΕΡΟΚΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ Κ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΕΝΩΣΗ Κ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ ΜΟΝΟ ......ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΣΕ ΥΦΕΣΗ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΟΝΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ,ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΝΟΣΟ(ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ).ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1.65 Κ ΖΥΓΙΖΩ 85 ΚΙΛΑ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ 20 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ....

Υ.Γ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΝΟΣΟΣ ΘΕΛΕΙ ΗΡΕΜΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ....ΕΧΩ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ Κ ΕΧΩ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ....ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΟΣΟ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ....ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....
  #625  
Παλιά 01-11-10, 16:19
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
[QUOTE=sofia1981;435705]ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ Η ΣΟΦΙΑ ΕΙΜΑΙ 29 ΕΤΩΝ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΕΔΩ Κ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΔΩ Κ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ.....Κ......ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΤΕΡΟΚΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ Κ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΕΝΩΣΗ Κ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ ΜΟΝΟ ......ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΣΕ ΥΦΕΣΗ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΟΝΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ,ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΝΟΣΟ(ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ).ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1.65 Κ ΖΥΓΙΖΩ 85 ΚΙΛΑ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ 20 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ....


geia soy sofia dokimasai na kaneis thn apotoksinotiki diaita toy Pasxalidh sthn selida 37 ua breis to sait exei fobera apotelesmata stin Noso kai xaneis kila egv tin kano kai pao poly kala......
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην joka για αυτό το μήνυμα:
sofia1981 (05-11-10)
  #626  
Παλιά 02-11-10, 00:33
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΡΙΓΓΕΙΑ ΠΩΣ ΠΑΣ??
  #627  
Παλιά 03-11-10, 21:09
TSAMPAZI Ο χρήστης TSAMPAZI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 14:20
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΤΕΡΟΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  #628  
Παλιά 03-11-10, 22:40
ιωαννιδου Ο χρήστης ιωαννιδου δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-11-10 22:40
μπορειτε να μ πειτε τι φαρμακα δικαιουμε να χρησιμοποιησω αν εχω ημικρανια και εχω την νοσο?
  #629  
Παλιά 04-11-10, 10:32
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα..
Έκανα τελικά τη γαστροσκόπηση καθώς και (για ακόμη μια φορά) αιματολογικές & βιοχημικές εξετάσεις.
Η γαστροσκόπηση (πολύ μανίκι ρε παιδιά, ακόμη πονάει ο λαιμός μου) δεν έδειξε κάτι παθολογικό παρά μόνο μία ήπια βολβίτιδα (ερεθισμός δωδεκαδακτυλου).
Οι αιματολο/βιοχημικές μου είναι πολύ καλές (όλα μέσα στα όρια και τα λευκά που ήταν κοντά στις 11.000 τώρα είναι στα 9.150 περίπου, αιματοκρίτης 45, ΤΚΕ πολύ χαμηλός, έβαλα και 1,5 κιλό..).
Να πω επίσης ότι οι διάρροιες σταμάτησαν από την προηγούμενη Πέμπτη (χωρίς κανένα φάρμακο) και μου έμειναν λίγα πονάκια τα οποία από εχθές μετά το μεσημέρι και αφού έφαγα σπανάκι (δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο) εγιναν πολύ μεγαλύτερα και με ταλαιπώρησαν όλο το βραδυ...
Επίκηται να κάνω από βδομάδα και την διαγνωστική κάψουλα για το λεπτό έντερο αν και ο γιατρός στο Παπανικολάου δεν το βρίσκει απαραίτητο...., αλλά εγώ θέλω για να βγω περισσότερο από την ιδέα κυρίως λόγω των πόνων που εξακολουθώ να έχω (ηπιότερα όμως πλέον) δεξιά από τον οφαλό..
Ο γιατρός μου λέει για σπαστική κολίτιδα...
Παιδιά εσείς τι λέτε για την περίπτωσή μου? Εξακολουθεί να υπάρχει πιθανότητα να έχω Crohn?
Να ρωτήσω και κάτι άλλο σημαντικό κατά τη γνώμη μου:
Από την εμπειρία και τη γνώση σας, εάν υποθετικά έχει κάποιος Crohn σε εξαρση για κάποιο χρονικό διάστημα (πχ. διάρροιες και έντονοι πόνοι) είναι δυνατόν να περάσει σε ύφεση (σταμάτημα διαρροιών, βελτίωση σε αιματολογικούς δείκτες κλπ..) χωρίς καμμία φαρμακευτική αγωγή?
Ευχαριστώ
Να ενημερώσω ότι πάω πολύ καλύτερα...(Thanks God)
Έχουν σταματήσει τελείως οι διάρροιες και τα πονάκια τείνουν να μειώνονται σιγά σιγά. Πάω κανονικά στην τουαλέτα (μία φορά στις δύο μέρες περίπου) και έβαλα και 2 κιλά...
Νομίζω τελικά ότι τα συμπτώματά μου που άρχισαν πριν 3,5 μήνες περίπου δεν είχαν σχέση με Crohn αν και έμοιαζαν τόσο πολύ (φυσικά δεν είχα ούτε αδυναμία ούτε πυρετούς ούτε αίμα ούτε άλλα εξωεντερικά συμπτώματα όπως διαβάζω εδώ...). Ίσως για όλα να ευθυνόταν τελικά η χολή.... (χολοκυστεκτομή 16/7/2010).
Αν συνεχιστεί η βελτίωση σκέφτομαι να μην κάνω ούτε την κάψουλα που έχω προγραμματισμένη για την άλλη βδομάδα (πάντα σε συνεννόηση με τους γιατρούς μου τον κ. Κητή και τον κ. Μάρη από το Παπανικολάου οι οποίοι εξ αρχής μου έλεγαν ότι κατά 98% δεν έχω κάποιο ΙΦΝΕ-τι κάνει η εμπειρία...)
Αυτά παιδιά και ευελπιστούμε για τα καλύτερα....
The Following 2 Users Say Thank You to mamanicks For This Useful Post:
sofia1981 (05-11-10), Xenios (04-11-10)
  #630  
Παλιά 04-11-10, 14:36
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΡΙΓΓΕΙΑ ΠΩΣ ΠΑΣ??

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΥΛΟ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΕΒΓΑΛΑ 3 ΜΑΖΙ ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ....ΗΣΥΧΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΩΔΥΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΞΩΣΦΥΓΓΙΑΚΟ ΡΑΜΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΟΝΟ Κ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ....ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΔΩ Κ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΑΡΣΗ....
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.