Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #526  
Παλιά 14-07-10, 14:59
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Καλησπέρα maram ήθελα να σε ρωτήσω εκτός από τα budecol που τα σταμάτησες τώρα παίρνεις κάποια άλλα φάρμακα ή καθόλου; Ευχαριστώ
  #527  
Παλιά 15-07-10, 11:26
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Αρχική Δημοσίευση από ioannaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα maram ήθελα να σε ρωτήσω εκτός από τα budecol που τα σταμάτησες τώρα παίρνεις κάποια άλλα φάρμακα ή καθόλου; Ευχαριστώ
Οχι Ιωάννα μου τωρα δεν παίρνω τίποτα.Εχω γενικώς μια απέχθεια στα φάρμακα και αν και μερικές φορές μου κάνουν καλό στην φλεγμονή βλέπω ότι το σώμα μου αντιδρά άσχημα σ'αυτά.Εσύ?
  #528  
Παλιά 15-07-10, 14:52
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Γειά σου!!!!!!!! Παίρνω 3asacol 2budecol 1zoloft και θέλω να τα σταματήσω όλα γιατί βαριέμαι απίστευτα. Έχω στένωση εδω και δυο χρόνια αλλά και που τα παίρνω η στένωση δεν βελτιώθηκε με την κορτιζόνη και ο γιατρός μου άφησε σε εμένα την επιλογή ή να συνεχίσω να τα παίρνω ή να κάνω χειρουργείο και να πάω σε humira. Αρνήθηκα το χειρουργείο γιατί τα συμπτώματά μου είναι σχετικά ελαφρά και τα έχω συνηθίσει. Εσύ τι έχεις; Την διατροφή σου την ξεκίνησα από χθες και προσπαθώ να τη διατηρήσω!
  #529  
Παλιά 15-07-10, 14:58
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
maram έριξα μια ματιά στα μηνύματά σου και θυμήθηκα την περίπτωση γιατί τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα. Έχεις περάσει πολλά περισσότερα από εμένα σου εύχομαι περστικά!!!
  #530  
Παλιά 18-07-10, 11:57
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Γειά σου Ιωάννα!!!και καλημέρα σε όλους.
Βλέπω ότι παίρνεις αρκετά φάρμακα.Δέν ξέρω σε τί κατάσταση βρίσκεται το έντερό σου αλλά ,άν τα σταματήσεις μήπως αρχίσει και φουντώνει η φλεγμονή??
Μετά το χειρουργείο μου πέρυσι τον Αύγουστο έκανα την πρώτη κολονοσκόπηση και είδαμε οτι αρχισε πάλι η φλεγμονή είδα στο μόνιτορ κάτι σαν αφθες πάνω στο έντερο,και γι'αυτό μου έδωσε μόνο budecol ο γιατρός και ο ίδιος μου είχε πεί τότε ότι το azacol έχει αποτελέσματα περισσότερο στο παχύ έντερο και όχι στο λεπτό σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες, γιατί παλιά το έπαιρνα και εγώ.
Με όλα αυτά θέλω να σου πώ ότι ακόμα δέν έχω στένωση και γι'αυτό το ρισκάρω και σταμάτησα τα χάπια.Σου εύχομαι ότι καλύτερο .......τα λέμε.!!!!!:
  #531  
Παλιά 20-07-10, 20:38
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από maram Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα zintan.Πριν απο 4 χρονια και πριν το χειρουργείο έκανα 2 φορές remigate και δεν έκανε τίποτα, φυσικά δεν μου έκανε τίποτα και κανένα άλλο φάρμακο γι'αυτό και έκανα το χειρουργείο.Η κατάσταση είχε φτάσει στο αμήν.
Ελπίζω να λειτουργήσει σε σένα γιατί έχω ακούσει ότι για κάποιους δίνει πολύ καλά αποτελέσματα.Καλή δύναμη και καλές διακοπές.
otan les 2 fores ti enoeis ?
piges gia ton oro dio fores?
ego exo kanei 3 kai tha kano arketes akoma
esi giati stamatises sta 2?
  #532  
Παλιά 21-07-10, 19:05
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Καλησπέρα maram και καλησπέρα σε όλους. Maram δεν ανησυχείς μήπως εφόσον δεν λαμβάνεις αγωγή η φλεγμονή μετατραπεί σε στένωση; Εγω έχω στένωση από την αρχή και από ότι μου είπε ο γιατρός πρόκειται για φλεγμονή η οποία επειδή δεν έπαιρνα φάρμακα μετατράπηκε σε στένωση.
  #533  
Παλιά 22-07-10, 02:06
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Παιδιά καλησπέρα σε όλους.
Zintan , ναι πήρα 2 φορές τον ορό και το σταμάτησα γιατί δεν είχε κανένα αποτέσεσμα αφού η νόσος είχε προχωρήσει πάρα πολύ , ένα κομάτι του εντέρου ειχε πρηστεί πάρα πολύ θα έσκαγε και είχε κολλήσει και πίσω απο την μήτρα ,και ένα άλλο είχε την σχιζοειδή μορφή στένωσης.Το χρώμα του δέρματός μου ειχε αρχίσει να γίνεται μαυροκίτρινο,σε λίγο θα πάθαινα σηψαιμία. Οπότε και έγινε χειρουργείο,το πρησμένο κομάτι τότε το ανακάλυψαν δεν φαινόταν στις εξετάσεις.Σου είπα ήταν πολύ χάλια γι'αυτό δεν μου έκανε τίποτα.

Ιωάννα , ναι ξεκινάει σαν φλεγμονή και σιγά σιγά γίνεται στένωση,τώρα γιατί σταμάτησα τα φάρμακα? Γιατί ...? Γιατί νευρίασα ,θύμωσα εξοργήστικα μ'αυτό το πράγμα.Εδώ και 5 χρόνια ζώ στον εφιάλτη του κρον.Μάλλον είχα και πρίν αλλά το 2005 είχα γίνει τόσο χάλια ωστε να πάω στον γιατρό.Λοιπόν εδω και 5 χρόνια δεν σταμάτησα να πονάω σχεδόν κάθε μέρα ,και μετά την εγχείρηση και με τα φάρμακα που έπαιρνα οι πόνοι και οι διάροιες δεν σταμάτησαν ποτέ .Φυσικά η ψυχολογία μου δεν το συζητώ πιο χάλια δεν γίνεται ήμουν μέσα σ'ενα φαύλο κύκλο αγχος = πόνος και μετά πόνος = αγχος .Κι έτσι έφτασα στο πήρα ΑΝΑΠΟΔΕΣ και είπα τέλος δεν θα με βάλει κάτω η κρόν εγώ θα την βάλω.Εχει πολύ δίκιο ο φίλος Τιμόθεος που έγραψε στην σελ.35 όσο ασχολούμαι με την ασθένεια κι αυτή ασχολείται μαζί μου και δεν βλέπω και κανένα αποτέλεσμα.Αποφάσισα λοιπόν να σταματήσω τα χάπια αφού είναι στην αρχη η φλεγμονή ετσι κι αλλιώς να κάνω οσο μπορώ την διατροφή που σας είπα και το βασικότερο να σταματήσω ασχολούμαι με πράγματα που με στεναχωρούν.Δηλαδή αχ! δεν πήγε καλά η μια κατάσταση ή δεν πήγε καλά μιά δουλειά,ή θύμωσε ο ένας ή πειράχτηκε ο άλλος . Αν δεν πήγε καλά κάτι δεν πειράζει θα πάει το επόμενο κι'αν κάποιος θύμωσε δεν πειράζει θα ξεθυμώσει.Αρχισα να ασχολούμαι με πράγματα που μου δίνουν χαρά έστω και μικρά πχ.ενας καφές με δυό φίλες ή μια βόλτα στην αγορά .Πραγματικά σας λέω ότι τώρα είμαι πολύ καλύτερα απο ότι ήμουν 3 μήνες πρίν.Πολύ λιγότερος πόνος και λιγότερες διάροιες.Ο στόχος μπροστά μου δεν είναι να γίνω καλά,λέω στον εαυτόμου ΕΙΜΑΙ ήδη ΚΑΛΑ και προχωρώ μπροστά στον στόχο που έχω βάλει και είναι όμορφος και ευχάριστος. Γι'αυτό Ιωάννα τα σταμάτησα τα χάπια , το μέλλον θα δείξει και στο φινάλε το έργο το έχω ξαναδεί στην χειρότερή του μορφή.Το πολύ πολύ να ξαναγίνει στένωση να ξαναπάρω φάρμακα και να ξανακάνω εγχείρηση όπως και τόσοι άλλοι αλλά ....όλο αυτό το διάστημα θα έχω ζήσει πολύ καλύτερα απο το να σκέφτομαι κάθε μέρα αχ είμαι άρρωστη πρέπει να πάρω τα χάπια μου άν φάω αυτό για δυό μέρες θα πονάω κλπ κλπ......Δές τε γύρω σας τι ευχάριστο έχετε και μεγαλώστε το και ότι ειναι δυσάρεστο μικρύνετε το, αδιαφορείστε γι'αυτό κι αν γίνετε βγάλτε το απο την ζωή σας.
Καλό βράδυ σε όλους.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maram : 22-07-10 στις 02:11
  #534  
Παλιά 23-07-10, 11:14
''V'' Ο χρήστης ''V'' δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-11 13:35
Καλημέρα σε όλους!Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να σας πω και την δικιά μου εμπειρία με τη νόσο.Η περιπέτεια άρχισε πριν 5,5 χρόνια περίπου(είμαι 27) με έντονο πόνο στην κοιλιά,σπασμούς και φυσικά γουργουριτά!Πήγα σε λάθος γιατρούς στην αρχή που μ'έκαναν χειρότερα,έκανα συρίγγια 3 φορές πίσω στους γλουτούς στις αρχές της νόσου από τα οποία το τρίτο ξαναβγήκε λόγω μη εύρεσης του σωστού μικροβίου ύστερα από λάθος του μικροβιολογικού γνωστής κλινικής στη θεσσαλονίκη(προς πανόραμα) όπου τα σκάσαμε χοντρά!Τέλος πάντων.Για να μη σας κουράζω εδώ και 4 χρόνια με παρακολουθεί ο κ.Ευγενίδης από το ιπποκράτειο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Είναι πάνω απ'όλα άνθρωπος.Δοκίμασα remigade αλλά τίποτα.Δοκίμασα humira την οποία κάνω μέχρι τώρα η οποία έπιασε τους πρώτους 7 μήνες και μετά τίποτα.Ούτε η αζαθιοπρίνη έπιασε.Το μόνο που με πιάνει είναι η κορτιζόνη την οποία παίρνω 3 φορές το χρόνο από 3 περίπου μήνες τη φορά δηλαδή σχεδόν συνέχεια!Έχω κάνει κωλονοσκοπήσεις και διαβάσεις και έχω στένωση στο λεπτό στο τυφλό εκεί που ενώνεται με το παχύ.Με λίγα λόγια αποφασίσαμε να το κόψουμε γιατί χειροτερεύει και γιατί η κορτιζόνη μου έκανε οστεοπενία.Μπαίνω την άλλη εβδομάδα στον κυανό και θα με χειρουργήσει ο κύριος αποστολίδης.Αυτό που θα ήθελα να μου πει αν μπορεί κάποιος που έχει κάνει ανάλογη επέμβαση είναι καταρχήν αν είναι καλά τώρα και μερικά γενικά θεματάκια όπως πόση ώρα κράτησε η επέμβαση,με την τουαλέτα τι γίνεται μετά,πότε θα μπορέσω να σηκωθώ να πάω,θα έχω καθετήρα στην αρχή και ότι άλλο θέλει ας μου πει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  #535  
Παλιά 25-07-10, 22:03
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Αρχική Δημοσίευση από ''V'' Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπαίνω την άλλη εβδομάδα στον κυανό και θα με χειρουργήσει ο κύριος αποστολίδης.Αυτό που θα ήθελα να μου πει αν μπορεί κάποιος που έχει κάνει ανάλογη επέμβαση είναι καταρχήν αν είναι καλά τώρα και μερικά γενικά θεματάκια όπως πόση ώρα κράτησε η επέμβαση,με την τουαλέτα τι γίνεται μετά,πότε θα μπορέσω να σηκωθώ να πάω,θα έχω καθετήρα στην αρχή και ότι άλλο θέλει ας μου πει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γειά σου V και καλώς ήλθες στο forum.Εκανα εγχείρηση τέλος του 2006 στο Ιπποκράτειο ,τοτε με παρακολουθούσε ο Νικολαίδης και διευθηντής ήταν ο Ευγενίδης.Μιά απορία, γιατί κάνεις εγχείρηση στον κυανό και οχι στο Ιπποκράτειο? που έχουν και μεγάλη εμπειρία σ'αυτό?
Η δική μου εγχείρηση κράτησε περίπου 4,5 ώρες.Ηταν λίγο πιο περίπλοκη γιατί τοτε ανακάλυψαν οτι ενα απο τα δύο κομάτια εντέρου που είχαν κρον ήταν κολλημένο πίσω απο την μήτρα.Εμεινα 2 μερες στην εντατική και αλλες 3 στην εντατική πάλι αλλά δίπλα οχι στα μηχανήματα.Τις δυο πρώτες μέρες δεν καταλάβαινα και πολλά γιατι μολις άνοιγα τα μάτια μου πονούσα πολύ και με νάρκωναν ,ίδρωνα απίστευτα και ναι είχα καθετήρα,τουαλέτα δεν πήγαινα.Τις επόμενες μέρες στην εντατική πήγαινα τουαλέτα την πρώτη μέρα μαζί με τον ορο και τον καθετήρα.Οταν είδαν οτι σηκώθηκα και πήγα τουαλέτα μου τον έβγαλαν.Συνέχιζα να πονάω (λογω εγχείρησης) και μου έβαζαν παυσίπονες και ήταν καλά.Επειτα μεταφερθηκα σε δωματιο και έμεινα άλλες 7 μέρες μέχρι να μου βγάλουν τα ράμματα και να αρχίζω να τρώω την άσπρη δίαιτα ξέρεις αυγά τυρί και κότα.Πάντως να ξέρεις οι πρώτες 7-8 μέρες είναι δύσκολες μετά ξαφνικά ξυπνάς το πρωί και είσαι πολύ καλύτερα.Αν δεν το ζούσα δεν θα το πίστευα.Εμενα με βοήθησε πολύ ένα ζωνάρι που τους ζήτησα και μου έδωσαν και το τύλιγα γύρω απο την κοιλιά μου και μπορούσα να σηκώνομαι και να κάνω κινήσεις .Μετά στο σπίτι πήρα ενα μαλακό ζωνάρι λαστέξ.
Απο την μέρα που πήγα σπίτι ,σε 12 περίπου μέρες άρχισα να βγαίνω έξω.Τώρα για τους πόνους ,μετά την εγχείρηση οι φοβεροί πόνοι που είχα σταμάτησαν.Αλλά ποτέ δεν σταμάτησαν τελείως,πάντα είχα, ειδικά μετά το φαγητό,αλλά καμμία σχέση με πρίν.Οι διάροιες δεν σταμάτησαν σχεδόν ποτέ 1ον γιατί πρέπει το έντερο να συνηθίσει να αποροφά τις τροφές απο άλλα κομάτια και 2ον είχα πια ευαισθησία σ'αυτό .Μέσα σ'ένα χρόνο πάντως είχα βάλει όλα τα κιλά που είχα χάσει και σίγουρα ήμουν πολύ καλύτερα απο πρίν. Πέρυσι τον Αύγουστο μετά απο κολονοσκόπηση είδαμε οτι άρχισε πάλι η φλεγμονή και άρχισα budecol.Την συνέχεια μπορείς να την δείς στα μηνύματα πιο πάνω.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή ανάρωση.Σίγουρα θα νιώσεις καλύτερα και θα αποφύγεις τα χειρότερα.
  #536  
Παλιά 03-08-10, 22:22
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
παιδια το flagyl σε περιοδουσ εξαρσεισ βοηθαει καθολου?/ στουσ πονουσ?/ και στο συριγγειο///?/ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΦΛΕΓΜΩΝΗ?/
  #537  
Παλιά 06-08-10, 16:50
Ntenia Ο χρήστης Ntenia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-08-10 20:16
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χαιρετώ την υπόλοιπη παρέα που δυστυχώς ταλαιπωρούμαστε από την νόσο του Crohn. Είμαι 35 ετών με πολλές εγχειρήσεις στο παρελθόν γύρω από μτο έντερο μέχρι να καταλήξουν πριν κάποια χρόνια ότι ήταν σοβαρά εκτεταμένη ασθένεια Crohn. Κανονικά παίρνω Salofalk 2 πρωί και 2 βράδυ αλλά εδώ και πάνω από 1 μήνα έχω πάρει συνολικά πολλά mgr Budecol γιατί οι πόνοι είναι αφόρητοι. Εκεί που πήγαινε να τελειώσει τουλάχιστον με το Budecol η θεραπεία καθώς μειωνόταν το φάρμακο οι πόνοι αυξάνονταν ραγδαία. Ο γαστρεντερολόγος μου πιστεύω ότι είναι καλός αλλά με τις πολλές εγχειρήσεις που έγιναν τι να κάνει και εκείνος. Το θέμα είναι ότι έχει επηρεαστεί η ψυχολογία μου σε απίστευτο βαθμό. Λυπάμαι ειλικρινά που με έχει πάρει τόσο από κάτω κι ας βλέπω ψυχολόγο. Αν δε γίνει κάτι σύντομα με τόσα φάρμακα που παίρνω εκτός από το θέμα της Crohn στην ουσία έχω δηλητηριαστεί και ταλαιπωρηθεί πολύ. Δε ξέρω ειλικρινά τι να κάνω. Έχω φτάσει σ αδιέξοδο. Καμιά πρόταση?
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Ntenia για αυτό το μήνυμα:
giotagiotaki (08-09-10)
  #538  
Παλιά 06-08-10, 19:21
Ntenia Ο χρήστης Ntenia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-08-10 20:16
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παύλο, το flagyl βοηθάει στη φλεγμονή γενικά αλλά προσοχή για την Crohn πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου γιατί τέτοια αντιφλεγμονώδη κάποιες φορές είναι επικίνδυνα. Για το Ciproxin έχω ακούσει αλλά εγώ δεν μπορούσα να πάρω γιατί ήταν πολύ βαρύ. Σκέψου ότι μιλάμε για το έντερο. Εξαρτάται και που είναι η πάθηση Crohn στην περίπτωσή σου. Στο παχύ έντερο ή στο λεπτό έντερο? Γι αυτό το καλύτερο και το πιο ασφαλές είναι να ρωτήσεις το γιατρό. Το μόνο σίγουρο που ξέρω για το flagyl είναι ότι είναι πολύ ισχυρό αντιβιωτικό στις λοιμώξεις - φλεγμονές (συνοδεύεται με 2 ultra levure σε κάψουλες για την προστασία του στομαχιού!) μετα΄το φαγητό. Εμένα μάλιστα γι άλλη περίπτωση μου είχαν δώσει Ciproxin, flagyl με ultra levure φυσικά. Αυτά ξέρω. Ο γιατρός θα σε συμβουλεύσει πάντως σωστά. (από Ντένια πολλά περαστικά!)
  #539  
Παλιά 06-08-10, 21:20
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ειναι και στο λεπτο και στο παχυ το προβλημα..... εκοψα την κορτιζονη αυτεσ τησ μερεσ επειδι επρεπε... και αρχισα αντιβιωση για να αδειασει το συριγγειο... αλλα γενικα πιστευω οτι η διακοπη τησ κορτιζονησ σε προκαλει στεριτικα για καποιεσ μερεσ και αυτο με εχει ριξει//
  #540  
Παλιά 06-08-10, 22:04
Ntenia Ο χρήστης Ntenia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-08-10 20:16
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εμένα η διακοπή της κορτιζόνης αρχίζει και με ρίχνει πολύ άσχημα. Δεν ξέρω αν σε όλους η διακοπή προκαλεί τα ίδια αλλά εγώ ειλικρινά σήμερα ειδικά είχα αυτοκτονική τάση, πράγμα που με τρόμαξε. Δε ξέρω τι βιοχημικές αλλαγές υφίσταται ο οργανισμός και αναστατώθηκα έτσι....τι να πω...πάντως μην ανησυχείς εσύ με το flagyl θα πάει μια χαρα και θα αδειάσει το συρίγγειο..ειναι γενναίο αντιφλεγμονώδες. Σου εύχομαι περαστικά...και γρήγορα να επανέλθεις...Να σε ρωτήσω κάτι Παύλο αν σου συμβαίνει ή αν ξέρεις...εκτός από τα ψυχολογικά με τη διακοπή της κορτιζόνης τα οποία σε μένα είναι έντονα, εσένα σε πιάνει βαθύς ύπνος? Ξέρεις, δεν είναι ότι κοιμάμαι. Μ ανησυχεί που κοιμάμαι πολύ βαθιά και δε ξυπνάω εύκολα. Είναι η απότομη διακοπή?
Ντένια
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.