Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #436  
Παλιά 23-04-10, 17:51
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Ευχαριστώ katarina !
Σίγουρα θα πάρω και άλλη γνώμη ιατρού, απλά ξέρεις πως είναι με τα δημόσια νοσοκομεία...σου κλείνουν ραντεβού μετά απο μήνες ... Εν το μεταξύ εγώ δεν μπορώ να ζήσω φυσιολογικά, ούτε καν να δουλέψω σε κανονικό ωράριο και η αγονία μου για το αν θα εχω βελτίωσή είναι μεγάλη. Δεν τίθεται θέμα τρέλας αλλά απόγνωσης. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Πάντως αν δεν το ψάξουμε και μόνοι μας δε γίνονται και πολλά πράγματα. Εμένα η γιατρός μου δεν μου είπε καν για τον πολύποδα που βρήκε.Το είδα γραμμένο στο χαρτί μετά από εβδομάδες.
__________________
  #437  
Παλιά 24-04-10, 00:06
orgeasgr Ο χρήστης orgeasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-05-10 19:51
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα παιδία, είμαι 38 χρόνων έχω την νόσο εδώ και 13 χρόνια, το καταλάβαμε όταν έχασα πολλά κιλά και αρχίσαμε τις εξετάσεις και το βρήκαμε.
Στην αρχή είχα πολλά προβλήματα διάρροια(10φορές την ημέρα) ,εξασθένηση, πρήξιμο. Τότε έπαιρνα τέσσερα ascol την ημέρα για πολλά χρόνια χωρίς να δω καμία διάφορα στην ασθένεια. Από το 2003 άλλαξα γιατρό ο άνθρωπος έπαθε πλάκα από την άσχημη κατάσταση της νόσου σε σημείο που πίστευε ότι δεν έπαιρνα τα φάρμακα μου.(55 κιλά ). Άρχισα άλλη αγωγή με πολλά φάρμακα (8 asacol,1 ciproxin, 1filicine και 1 purinethol). Ση.μέρα είμαι ογδόντα κιλά(80 κιλά) πάω πολύ καλά και απλά αυξάνουμε την δόση του purinethol από 1 σε 1 ½.
Θα πρέπει να πω ότι είμαι πολύ δύσκολος ασθενής από το 1997 δεν θέλω να κάνω κολονοσκοπηση και ο γιατρός μέχρι τώρα το έχει δεκτή ,βέβαια τώρα τελευταία με πιέζει και μάλλον ήρθε η ώρα .
Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες που σας δίνει ο γιατρός σας αν έχετε αμφιβολίες η δεν βλέπετε βελτίωση πάρτε μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει ο ψυχολογικός παράγοντας και το άγχος (προσπαθήστε όσο μπορείτε να το αποβάλλετε)Θα πρέπει να σας πω ότι καπνίζω, σαν φουγάρο , πίνω πάντα με μέτρο, και φαγητά όπως τηγανητά, σπανάκι , και πικάντικα φαγητά δεν τα τρώω καθόλου. Πριν ένα χρόνο παντρεύτηκα , όμως μέχρι σήμερα δεν μπορέσαμε να κάνουμε ένα παιδί. Μετά από εξέταση είδα ότι έχω πρόβλημα με το σπέρμα λόγω μάλλον τις χρόνια ισχυρής αντιβίωσης.
  #438  
Παλιά 27-04-10, 02:14
scorpion84 Ο χρήστης scorpion84 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-04-10 22:49
Απο την μία ειναι ευχάριστο να βλέπεις ανθρώπους με το ίδιο πρόβλημα με εσένα, απο την άλλη είναι λυπηρό να ακούς τόσες ιστορίες ταλαιπωρημένων ανθρώπων.

Είμαι 26 ετών. Πρiν ένα χρόνο περίπου στον στρατό που ήμουν με πιάνουν κάτι πόνοι στην κοιλιά και άρχισαν η διάρροιες.Δεν έδωσα στην αρχή πολύ σημασία. Αλλά αυτό επιδηνωνόταν. Μέχρι που πήγα στο στρατιωτικό νοσοκομείο.Εκεί για καλη μου τύχη υπήρχε ένας γαστρ/λόγος αντισυνταγματάρχης πολύ καλός. Μόλις με εξετάζει μου λέει: θές να κάνεις διακοπές για λίγο καιρό? να έρθεις να μείνεις για μερικές μέρες εισαγωγή να σε εξετάσω με πιο λεπτομέρεια?Καχύποπτος εγώ, λέω ...ναι. Κάνω εξετάσεις ξέρετε μην σας τις λέω...Και μου λέει: Λοιπόν την βλέπεις την αφίσα πίσω απο την πόρτα? ναι του λέω.διάβασε την.Αυτή ήταν η πρώτη μου γνωριμία με την crohn.Μου λέει θα πάς σπιτάκι σου με ένα Ι5! Εγώ άλλαξα 15 χρώματα. Τι λές γιατρέ που θα πάρω Ι5?τρελό θα με φωνάζουν?πρέπει να διοριστώ, είμαι τελειόφοιτος τμήματος μουσικών σπουδών!Το μέλλον μου πέρασε για μια στιγμή μπροστά απο τα μάτια μου...Δεν έχεις πρόβλημα μου λέει. Δεν παίρνεις τρελόχαρτο.Οι νόμοι του στρατού λένε ι5 παθολογικό. Άλλωστε σαν εφεδρος δεκανεας και με 8 μήνες που υπηρέτησες δεν σου λέει κανένας τπτ,μου είπε. Και παίρνω το χαρτί και πάω σπίτι. Δόξα το θεό μια και ελπίζω τελευταία φορά έπαθα έξαρση(τότε στο στρατό).Απο τότε 6 χάπια salofalk την ημέρα, 3 αζαθειοπρίνη για να μειωθούν τα λευκά, και 1 υπόθετο salo<<fuck>>!
Το κάπνισμα μαχαίρι απο τότε(έκανα καμιά δεκαριά στριφτά την ημέρα). Απο διατροφή, όλα καλά.Ότι μου ρθει το τρώω. Έχω κατεβάσει 5 κιλάπασατέμπος σε ενα μήνα. Έχω φτάσει και καμιά 85αρια κιλά. Άστα. Ο γιατρός που με παρακολουθεί(Κατσάνος-πανεπ/ακο ιωαννίνων<the best>) μου λέει μην παχύνεις άλλο!
Μακάρι να έχετε την πορεια που έχω και εγώ μέχρι τώρα, και να μην ταλαιπωριέστε, όλοι μας δλδ!
  #439  
Παλιά 01-05-10, 10:41
ANESTIS29 Ο χρήστης ANESTIS29 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-12-11 11:28
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.Σαν πιο έμπειροι απο μένα απο μένα θα ήθελα την βοήθεια σας.Πριν πέντε μέρες βγήκαν τα αποτελέσματα απο την μαγνητική εντερόκληση και απο την βιοψία στη οποία υποβλήθηκα έπειτα απο την κολονοσκόπηση και έίναι συμβάτα με την νόσο.Ο γιατρός που με παρακολουθεί (Ο κ.ΑΚΡΙΒΙΑΔΗΣ στο ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ) Τον οποιό με σύστησαν σαν έναν απο τουσ κορυφαιούς με είπε οτι ολα δείχνουν CROWN σε αρχικά στάδια ομως ακόμα ευτυχώς.Δεν έχω καθόλου διάροιες απλα μια ελαφρια ενόχληση στο λέπτο έντερο(πονακια) και μια φλεγμονή η οποία συνοδεύεται με πυρετό κάθε δυο-τρεις μήνες .Παίρνω SALOFALC και BUDENOFALK και μου είπε οτι τα BUDENOFALC θα τα παίρνω για εννια μήνες.Στο FORYM όμωσ διάβασα οτι σε πολλούς απο έσας ο γιατρόσ που σας παρακολουθεί σας συνέστησε να μην παίρνετε budenofalc για περισσότερουσ απο 3 μήνες.Θα ήθελα λοιπόν να ρώτησω για ποιον λόγο?δηλ τι παρενεργειέσ έχει το φάρμακο αυτό?Επίσης επείδη θέλω να πάρω και μια δεύτερη άποψη απο κάποιον άλλο γιατρό μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλλον?Απο αυτά που διάβασα στο FORYM οι περισσότεροι απο θεσ/νικη πηγαίνετε στο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ σε καποιον Κο ΜΑΡΗ.Πως μπορώ να επικοινωνησώ μαζί του?Εχει κάπου εξωτερικό ιατρείο και αν είστε ευχαριστημένοι απο τον εν λόγω γιατρο.Και κάτι τελευταίο σχετικά με την διατροφή.Απο την εμπειρία σασ ποιέσ τροφέσ είναι καλο να αποφεύγω?Καφέ μπορώ να πιω η επιδεινώνει την κατάσταση.Εμένα μου απαγόρεψε φρούτα,λαχανικά,όσπρια,γάλ ,χυμούς και οπωσδήποτε το τσιγάρο το οποίο πρόσπαθώ να κόψω(θα τα καταφέρω που θα πάει).Τα γαλακτοκομικά δηλ. τυρί, κασέρι σοκολατες γλυκα επιτρέπονται? Συγνώμη για τις πολλέσ απορίες μου αλλά είμαι σίγουρος οτι με καταλαβαίνεται και με κατανοείται.Σας ευχαρίστω όλλουσ προκαταβολικά για την βοήθειά σας!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ANESTIS29 : 01-05-10 στις 11:06
  #440  
Παλιά 01-05-10, 14:28
Miss Butterfly
Guest
 

Smile

Καλό μήνα. Αγαπητέ Ανέστη, ο φίλος μου΄πάσχει από αυτήν τη νόσο, του είχε εμφανιστεί πριν 3 χρόνια, ασυμπτωματικά, δεν είχε πάθει έξαρση δηλαδή ακόμη. Πέρυσι έπαθε την πρώτη του εξαρση με συμπτώματα πόνο στην κοιλιά του, σαν γουργουρητά, και συχνές διάρροιες (πρέπει να ξέρεις ότι τα συμπτώματα διαφέρουν σε κάθε άτομο), ακολουθεί έως τώρα τη θεραπεία με salofalk και ανοσοκατασταλτικά για να καταστείλουν τη δράση των λευκών που ευθύνονται για την "επίθεση" στο γαστρεντερικό και τη δημιουργία φλεγμονών. Τώρα αισθάνεται καλά, και κάθε 6μηνο κάνει εξετάσεις. Το κάπνισμα το έκοψε μονομιάς γιατί σχετίζεται με εξάρσεις της νόσου. Πρέπει κι εσύ να προσπαθήσεις. Βέβαια, θα συνεννοηθείς με το γιατρό σου.
Κυρίως αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να μην αγχώνεται. Ξέρω ότι στην εποχή μας είναι δύσκολο να το κατορθώνει κανείς, αλλά κι εσύ -που το εντόπισες νωρίς- πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα να μην αγχώνεσαι γενικά! Είναι μια σημαντικότατη παράμετρος και του το τόνισε ο γιατρός του.
όσον αφορά το θέμα αν είναι καλά ή όχι τα budenfalk, εξαρτάται από την περίπτωση του κάθε ατόμου. Να θυμάσαι ότι για αυτή τη νόσο ακολουθείται συνδυασμός φαρμάκων.
Επίσης, θέλω να σου πω πως το θέμα της επιλογής του γιατρού είναι αρκετά σημαντικό. Ωστόσο, πρέπει να βρεις ένα γιατρό που θα έχετε πολύ καλή σχέση και επικοινωνία και βέβαια να είναι στα ερευνητικά του ενδιαφέροντα τα ΙΦΝΕ, όπως η νόσος Crohn.
Καλύτερα θα ήταν να έχεις ένα γαστρεντερολόγο από πανεπιστημιακό νοσοκομείο, γιατί εκεί θα μπορέείς να μπαίνεις να κάνεις και τις απαραίτητες εξετάσεις,τη συχνότητα των οποίων θα κρίνει ο γιατρός σου, και που έχουν και πιο εξειδικευμένα ή πιο σύγχρονα ιατρικά μηχανήματα, και βέβαια στο νοσοκομείο καλύπτεσαι από το ασφαλιστικό σου ταμείο.
Δεν μπορώ να σου πω κάποιον συγκεκριμένο ιατρό. Εμείς πηγαίνουμε στο πανεπιστημιακό στα Ιωάννινα, λόγω του ότι μένουμε κοντά και έχουμε δει αποτελέσματα. (Στον κο Χριστοδούλου ή στον κο Κατσάνο, είναι κι οι δύο πολύ καλοί). Αλλά και στην Αθήνα και στη Θεσ/νίκη έχει κορυφαίους γαστρεντερολόγους. Όλοι αυτοί ενημερώνονται διαρκώς και τρέχουν σε συνέδρια και ημερίδες και τα σχετικά.

Όσον αφορά το θέμα της διατροφής, όταν ο σύντροφός μου ήταν σε έξαρση έπρεπε να διακόψει τα παραπάνω που αναφέρεις, δηλαδή να αποφεύγει τις φυτικές ίνες, όσπρια, λαχανικά, μπαχαρικά, γαλακτοκομικά, και να τρώει ελαφρά, λίγο ρύζι, κοτόπουλο, τσάι.
Εσύ θα καταλάβεις όμως του είχε πει, ποια τροφή σε ενοχλεί, δηλαδή σου κάνει φουσκώματα, διάρροιες κλπ., όπως συμβαίνει και με το σύνδρομο ευρέθιστου εντέρου. Για παράδειγμα εμένα με ενοχλούν ο frappe καφές ή η φασολάδα. Νομίζω όμως τα όσπρια θα πρέπει να τα αποφύγεις γιατί προκαλούν συσπάσεις του εντέρου γενικά.
Δεν υπάρχει απαγόρευση ή παρότρυνση για τη λήψη κάποιας τροφής. Εσύ θα καταλάβεις τι σε πειράζει εσωτερικά.
Διάβασε σχετικά άρθρα στο διαδίκτυο, όπως του ΕΛΙΓΑΣΤ, μπες στο σύλλογο ατόμων με crohn..και ενημερώσου. Σε συμβουλεύω όσο μπορείς, μην αγχώνεσαι, να συννενοείσαι με το γιατρό σου,να του αναφέρεις κάθε τι διαφορετικό που δεις ή αισθανθείς, ακόμη κι αν εσύ το θεωρήσεις χαζομάρα..να ΄μην παραλείπεις τη θεραπευτική σου αγωγή και: απόφυγε το κάπνισμα, και συνέχιζε τη ζωή σου ήρεμα!
  #441  
Παλιά 01-05-10, 23:12
ANESTIS29 Ο χρήστης ANESTIS29 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-12-11 11:28
Ευχαριστώ Μιss Butterfly.Περιμένω και απο άλλους συνπάσχοντες τις απόψεις τους
  #442  
Παλιά 03-05-10, 11:43
riana
Guest
 

γεια σας συντροφοι ομοιοπαθεις!!
εχω τον κ κρον 20 χρονια, και σημερα ειμαι κατεστραμενη απο αυτον...Τα τελευταια 10 χρονια ειναι πολυ αγριεμενος..
Τα φαρμακα δεν μου κανανε ποτε καλα, γιατι τα συνηθιζε ο οργανισμος μου, και δεν ειχαν αποτελεσμα, και ολο ημουν στις αλλαγες, ομως η κορτιζονη τα συνοδευε παντα μεχρι και σημερα..Τωρα ειμαι με χιουμιρα και κορτιζονη,αλλα αποτελεσμα δεν βλεπω..
Εχω κανει το 2001 περιεδρικο αποστημα και λιγους μηνες μετα ηρθε το πρωτο συριγγιο, εκτοτε γεμιζει περιοδικα το αποστημα, και ποναει τοσο, που δεν μπορω να περπατησω..
Οι εξαρσεις μου ( 2 το χρονο) κρατουν 4 μηνες η καθεμια, και η διατροφη μου στον πρωτο μηνα ειναι μονοφιδες. Εχω να φαω καλα πολλα χρονια, και πευτω σε καταθλιψη, γιατι εχω επυθυμιες φαγητων..
Εκανα ομοιοπαθητικη για 2,5 χρονια, με καλα αποτελεσματα, αλλα δεν συνεχισα γιατι δεν αντεξε το πορτοφολι μου..
Περυσι πηρα συνταξη αναπηριας με 67%, εφοσον πια ειμαι κατεστραμενη απο κρον, + ματια αρθραλγιες πονους πονοκεφαλους, και τωρα περιμενω στη λιστα για να χειρουργησουμε το αποστημα, και να κανουμε ραφη στα συριγγια.
Ειμαι στον συλλογο νοσουντων, και γνωριζω πολλες εμπειριες αλλων με την ασθενεια, αλλα πολυ λιγοι ειμαστε τοσο χειροτερα σαν κι εμενα...
καλο κουραγιο φιλοι
  #443  
Παλιά 03-05-10, 15:05
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Καλησπέρα σε όλους ,άντε και καλό καλοκαίκρι.
Ανέστη καλωσήρθες στην παρέα για να μην τα ξαναγράφω όλη τη πορεία της νόσου μου την έχω γράψει στην σελιδα 26 , όσο για τα budenofulk είναι τα ίδια με τα budecol απλά άλλη μάρκα τα οποία παίρνω εδώ και 8 μήνες και δεν είδα παρενεργειες εκτός ίσως απο λίγο πρήξιμο.Απο γιατρό πηγαίνω στο Ιπποκράτειο Β Παθολογική Προπαιδευτική στον Σουφλέρη.Απο δίαιτα μόνη μου κατάλαβα τι με πειράζει και τι όχι και ναι καπνίζω.Τώρα απο συμπτώματα όταν δεν ειμαι καλά ψτχολογικά πονάω ,διάροιες κτλπ όταν ειμαι χαρούμενη δεν έχω τίποτα.
Καλό κουράγιο , σε σένα και σε όλους.
  #444  
Παλιά 03-05-10, 21:11
Anna Maria Ο χρήστης Anna Maria δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-05-10 21:27
Φύλο: Γυναίκα
Γεια σας, εγώ είμαι με Κρον από το 2005 (απ τα 40 μου). Σήμερα μου είπε ο γιατρός, μετά από άλλη μία έξαρση που μου τυχαίνει κάθε φθινόπωρο και άνοιξη, ότι θα μου αλλάξει την αγωγή. Μέχρι τώρα έπαιρνα Purinethol των 50 και 3 Salofalk Granustick των 1000. τώρα μου λέει κάτι κουλά για ενέσιμα και ορούς και ειλικρινά είμαι σε μεγάλο δίλημμα αν πρέπει να τα πάρω ή όχι. Γεγονός ότι η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο. Το φαγητό και το ποτό μου λείπουν συνέχεια, έκοψα τα λαχανικά και τα γαλακτοκομικά, όσπρια και ότι άλλο μου προκαλεί φούσκωμα, αποφεύγω τα τηγανητά αλλά το χειρότερο για μένα είναι αυτή η κολονοσκόπιση 1 φορά το χρόνο. τι μαρτύριο!!!!! Το τσιγάρο δεν κατάφερα να το κόψω ακόμα, ίσως τώρα με την ακρίβεια....
  #445  
Παλιά 04-05-10, 22:40
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σας παιδια,πριν το πασχα αρχισα να κανω εμμετο καθε βραδυ και αρχισα κορτιζονη ενω ημουν πολυ καλα με humira για 1 χρονο περιπου.μολισ την σταματισα την κορτιζονη την ιδια μερα κιολας παλι εμμετο.και δυστιχο την ξαναρχισα σε μεγαλη δοση....Ειναι το χειροτερο μου να ΠΕΡΝΩ ΚΟΡΤΙΖΟΝΙ γιατι πρηζομε πολυ στο προσωπο και κανω πολυ καιρο να ξεπρηστο παρολο που προσεχω οσο μπορω το αλατι αλλα και στα μισα περιπου εχω αφοριτουσ πονουσ στα ποδια.Αλλα πες οτι ολα αυτα σε κανα εξαμηνο θα περασουν,στην συνεχεια τι θα γινει ειμαι μολις 20 εχει σταματησει η περιοδος μου λογο της νοσου και με το παραμικρο κορτιζονι ΘΑ ΤΡΕΧΩ ΑΡΑΓΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΟΣΤΕΩΠΟΡΟΣΗ;;;;;
  #446  
Παλιά 05-05-10, 02:06
riana
Guest
 

Γεια σου Ελη μου, πρεπει να εισε νεα στην κορτιζονη, δηλ λιγα χρονια, αλλα να που εξαρτηθηκες!!
Εγω παιρνω κορτιζονη απο το 2004 συνεχως. Καθε φορα που κατεβαινα και πηγαινα για κοψιμο, δεν προλαβαινα και με επιανε εξαρση, και φτου κι'απ'την αρχη. Ασε απο πονους στα ποδια και στα χερια; τοσο που κουτσαινοντας περπατω η με ριχνει στο κρεβατι... η χιουμιρα δυστυχως σε μενα δεν εφερε επιθυμητο αποτελεσμα, συνεχιζω βεβαια, για να μου κλειση τα συριγγια που εχω απο αποστημα... Τωρα περιμενω σε λιστα για χειρουργειο του αποστηματος.. να δουμε τι θα γινει μετα...
  #447  
Παλιά 05-05-10, 03:23
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
βασικα εσυ πρεπει να μιλασ για συριγγεια που ειναι εσωτερικα ετσι??/παντωσ τα περιεδρικα και αυτα ειναι σαν μια επιπλεον νοσο αν τα βγαλεισ γιατι ποτε δν φευγουν οσο υπαρχει η νοσοσ..
  #448  
Παλιά 05-05-10, 13:39
riana
Guest
 

Παυλε μου, οχι, μιλω για συριγγια απο περιεδρικο αποστημα, δηλ. πρωτα εκανα το αποστημα περιεδρικα, και μετα 3 μηνες εκανε επικοινωνια το αποστημα με τον κολπο με συριγγιο, και 3 χρονια μετα κανω και δευτερο συριγγιο απο το ιδιο αποστημα.. 2 χρονια αργοτερα κανω 3ο συριγγιο απο την ιδια πηγη, και παει λεγοντας.
Τα συριγγια δεν μπορουν να χειρουργηθουν λογω της θεσης που εχει το αποστημα, και για να αποφυγω να ξανακανω αλλα, θα πρεπει να μπω στο χειρουργειο να μου καθαρισουν το αποστημα, και να κανουν ενα ραμα σε καθε συριγγιο... η αλλη λυση ειναι, η ολικη εκτομη του παχεως εντερου, και θα εχω μονιμη κολεοστομια...αλλα δεν το αποφασιζω αυτο, λογω κακης ψυχολογιας
  #449  
Παλιά 05-05-10, 15:53
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
το χειροτερο σε καταλαβαινω απολυτα εχει πολυ πονο...χρειαζεται πολυ καθαριοτητα ..
  #450  
Παλιά 05-05-10, 19:38
orgeasgr Ο χρήστης orgeasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-05-10 19:51
Η διαθεσή μου τώρα:
για τον ANESTIS29

Καλησπέρα θα ήθελα να απαντήσω στο ANESTIS29.
Ανέστη ο γιατρός που σε βλέπει είναι κορυφή . Εγώ κάθε έξι μήνες ανεβαίνω από Αθηνά για να τον δω. Είσαι σε πολύ καλά χέρια . Όταν με είδε ο γιατρός ήμουν 55 κιλά σήμερα είμαι 80 κιλά και δεν έχω μπει στο χειρουργείο. Θα πρέπει να γίνεις εσύ ο γιατρός και να δεις τι σε πειράζει , το κάπνισμα εγώ δεν το έχω κόψει (παρόλο τις φωνές του γιατρού )
Και προσπάθησε να ζεις έναν πιο ήρεμο τρόπο ζωής (θέλει ηρεμία , να μην στεναχωριέσαι όσο μπορείς ). Καλό κουράγιο σε όλους. Παιδία μην το βάζετε κάτω είμαστε φυσιολογικοί άνθρωποι με κάποιες ιδιαιτερότητες. Εάν δεν έπαιρνα τόσα φάρμακα κάθε μέρα δεν θα είχα στον μυαλό μου ότι έχω κάτι. Καλό απόγευμα και καλό καλοκαίρι.Α και κάτι που ξέχασα καλό είναι μετά από κάθε εκκένωση να πλένεστε και μετά να χρησιμοποιείται το (χαρτί τουαλετας)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orgeasgr : 05-05-10 στις 19:51
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.