Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #376  
Παλιά 19-03-10, 13:38
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Καλημέρα σε όλους.Τυχαία βρήκα αυτο το φορουμ και χάρηκα πολύ που άνθωποι σαν κι εμας που πάσχουν απο Crohn μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους.Γιατί όπως όλοι ξέρετε πολύ καλά έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα και πάρα πολύ λίγοι άνθρωποι μπορούν καταλάβουν εμάς και το τι περναμε καθε.
Με λένε Μαρία και τώρα είμαι 45 ετών, ποτέ δεν τα είχα καλά με τις αρώστειες και τους γιατρούς.Οτι κι αν ειχα,πάντα το περνούσα στο πόδι χωρίς γιατρούς και φάρμακα άντε κανένα depon η panadol.Γενικά έχω έναν πολύ γερό οργανισμό όπως αποδείχθηκε και αυτό έχει τα καλά του αλλά και τα κακά του.Απο τα 25 μου περίπου είχα ανεμία και έλειψη σιδήρου για......σχεδόν πάντα ,με χαμηλό αιματοκρίτη και το αντιμετώπιζα κυρίως με τροφές και σπάνια με σίδηρο.Ειχα όμως κάποιους πόνους όταν είχα ερωτική επαφή που νόμιζα ότι ήταν η κακή στάση.Πού κα πού είχα κάποιους πόνους κάτω δεξια στην κοιλιά που νόμιζα ότι ήταν τα γυναικολογικά μου.Να προσθέσω ότι για μεγάλα διαστήματα είχα δέκατα και ο γιατρός μου είπε να εξετασθώ για κάποια φλεγμονή που μπορεί να έχω αλλά οι εξετάσεις μου δεν δείξαν τίποτα.Όλα μια χαρά μου είπαν.
Απο το 2003 αρχισα να πηγαίνω ευκολότερα στην τουαλέτα 2 φορές την ημέρα ενώ παλαιότερα ήμουν δυσκοίλια.Και εντάθηκαν οι πόνοι της ερωτικής επαφής ,ο γυναικολόγος όμως δέν έβρισκε τίποτα.
Ιούνιος του 2005 και αρχίζουν οι διάροιες και οι έντονοι πόνοι και στην κοιλιά και στο στομάχι,και εγώ όπως πάντα λέω ε τίποτα δεν είναι θα περάσει.
Αλλά δεν περνούσε όλο χειροτέρευε και ήρθαν και οι εμετοί και υψηλός πυρετός 40-42 εκτός του ότι είχα μονίμως δέκατα ,ιο διάροιες έφτασαν τις 18 την ημέρα και μέσα σε έναν μήνα έχασα 12 κιλά τρώγωντας .
Τελικά πήγα σε γαστρεντερολόγο όπου κάνω κολονοσκόπηση και είναι καθαρή . Οι εξετάσεις μου εκτός απο αναιμία και χοληστερίνη πιο κάτω δεν γίνετε είναι τέλειες.Οπότε ο γιατρός μου λέει κρέας και λιπαρά δέν τρώς? Του λέω πάρα πολλά ...και τότε υποψιάστηκε Crohn αλλά η διάγνωση έγινε μόνο με διάβαση λεπτού έντέρου .
Απο τότε Αυγουστος 2005 μέχρι Νοέμριο 2006 έχω πάρει όλα τα φάρμακα που υπάρχουν για την Crohn καταλήγοντας στο ρεμικειτ αλλά τίποτα.Εφτασα στο σημείο μηδέν μείον 30 κιλά σχεδόν σκελετός με ασητία για 2 μήνες στο νοσοκομείο έπινα μόνο λίγο νερό και στο χέρι ορό .Αφού έφτασα στα άκρα αποφάσισαν να με χειρουργήσουν .Εκοψαν 80 εκ. εντέρου και τελικό υλεό.
Ειχα δύο μορφές Crohn ένα κομάτι σχιζοειδή και ένα πολύ πρησμένο το οποίο ήταν κολλημένο στην πίσω πλευρά της μήτρας .Με χειρούργησε ο διευθηντής του Ιπποκρατείου (νάναι καλά) μαζί με 6 άλλους χειρουργούς λόγω της περίπτωσης .Εκαναν 4 ώρες χειρουργείο και όταν βγήκε έξω είπε ευτυχώς όλα πήγαν καλά στο σταφ την προλάβαμε. Πραγματικά υπήρχε σοβαρή περίπτωση Θανάτου.
Ισως σας κούρασα αλλά τα λέω όλα αυτά για την angelika επειδή πάντα οι εξετάσεις μου ήταν καλύτερες απο ότι έπρεπε ...οι γιατροί μου λέγαν ότι είσαι καλά και εγώ προσπαθούσα να τους πείσω ότι δέν είμαι καλά κάτι δεν πάει καλά .....Εχετε ακούσει ποτέ άνθρωπο να παρακαλάει να του κάνουν εγχείρηση....Αυτή είμαι εγώ!!!!!
  #377  
Παλιά 19-03-10, 15:20
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα !! Εύχομαι να είναι περαστικά για όλους μας.
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ανταπόκρισή σας !!! Η κάθε πληροφορία και η υποστήριξη είναι πολύ σημαντική για μένα ειδικά αυτήν την περίοδο.
Η προσωπική σου εμπειρία maram, με βοήθησε πάρα πολύ. Τώρα ξέρω τι πρέπει να κάνω.Μου έλυσες όλες τις απορίες μου. Καταρχήν κατάλαβα πως από την στιγμή που έκανα μόνο κολονοσκοπιση και αιματολογικές, δεν μπορεί να είναι σίγουρη διάγνωση, ούτε η απόρριψη της ασθένειας.
Και εφόσον τα συμπτώματά μας και η πορεία υγείας μας είναι ίδια μέχρι το στάδιο που είχες πριν αρχίσεις να κάνεις υψηλό πυρετό, απώλεια βάρους και διάρροιες 18 ημερησίως, δεν χρειάζεται να περιμένω περισσότερο για να κάνω τις σωστές εξετάσεις. Καλά που υπάρχει και αυτό το forum, γιατί δεν βλέπω φως από κάποιους γιατρούς... Τώρα το μόνο που μένει είναι να βρω το κατάλληλο νοσοκομείο και καλό γιατρό με εμπειρία σε τέτοιες ασθένειες με διάθεση να ασχοληθεί σωστά. Εδώ χρειάζομαι πάλι την πολύτιμη βοήθειά σας, γιατί εγώ δεν έχω κάποιον υπόψιν μου. Ζω στον Πειραιά.

Ευχαριστώ όλους για την υποστήριξή σας και την υπομονή σας να διαβάσετε το πρόβλημά μου.
__________________
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Angelika για αυτό το μήνυμα:
kostas80 (22-10-10)
  #378  
Παλιά 19-03-10, 15:57
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Καλησπέρα σε όλους !!!Angelika σου εύχομαι να βρείς γρήγορα τι γίνεται μέσα στην κοιλίτσα σου και να το περάσεις όσο πιό ανώδυνα γίνεται...
Εγώ μένω Θεσσαλονίκη και ξέρω ότι απο νοσοκομεία ένα είναι το Ιπποκράτειο (Β Παθολογική Προπαιδευτική) και ένα το Παππανικολάου που έχουν ειδικές μονάδες για ασθενείς με Crohn και πολύ εμπειρία .Για Αθήνα ίσως σε βοηθήσει ο Σύλλογος Ατόμων με νόσο Crohn http://www.crohnhellas.gr/ .Πάντως ένα έχω να πώ όσοι έχουν αυτή την ασθένεια πρέπει οπωσδήποτε να παρακολου-θούνται μόνο απο νοσοκομείο και σας το λέω απο πείρα.
Ευχομαι σε όλους τα καλύτερα και να θυμάστε, ότι και να λένε 80% της πορείας την νοσου οφείλεται στη ψυχολογια σας...
  #379  
Παλιά 19-03-10, 16:07
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από maram Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους !!!Angelika σου εύχομαι να βρείς γρήγορα τι γίνεται μέσα στην κοιλίτσα σου και να το περάσεις όσο πιό ανώδυνα γίνεται...
Εγώ μένω Θεσσαλονίκη και ξέρω ότι απο νοσοκομεία ένα είναι το Ιπποκράτειο (Β Παθολογική Προπαιδευτική) και ένα το Παππανικολάου που έχουν ειδικές μονάδες για ασθενείς με Crohn και πολύ εμπειρία .Για Αθήνα ίσως σε βοηθήσει ο Σύλλογος Ατόμων με νόσο Crohn http://www.crohnhellas.gr/ .Πάντως ένα έχω να πώ όσοι έχουν αυτή την ασθένεια πρέπει οπωσδήποτε να παρακολου-θούνται μόνο απο νοσοκομείο και σας το λέω απο πείρα.
Ευχομαι σε όλους τα καλύτερα και να θυμάστε, ότι και να λένε 80% της πορείας την νοσου οφείλεται στη ψυχολογια σας...
Και πάλι σε ευχαριστώ !! Εύχομαι και σε εσένα την καλύτερη πορεία στην υγεία σου.Και μιας που λες οτι η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο, εύχομαι σε εσένα και όλους, χαρά, ευτυχία και ευημερία.
__________________
  #380  
Παλιά 20-03-10, 01:03
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα maram.Σε ποιο νοσοκομειο σε παρακολουθουν?Στο ιπποκρατειο?Αν ναι ποιος γιατρος?Κουραγιο σε ολους..
  #381  
Παλιά 20-03-10, 12:14
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Καλημέρα σε όλους.Λοιπόν Greg εγώ πήγα στο Ιπποκράτειο το 2006 τότε υπέυθυνος στο γαστρεντερολογικό ήταν ο αείμνηστος Νικολαϊδης με την ομάδα του , τέλειος γιατρός και πάνω απ'όλα άνθρωπος.Ο καυμένος μας άφησε χρόνους τον Μάιο του 2007 αρκετά νέος γύρω στα 55 αφού μ'εκανε καλά.Ηταν πολύ σημαντικό για μένα που ειχα αυτόν τον Γιατρό. Ουσιαστικά αυτός μ'εσωσε γιατί οι χειρουργοί έλεγαν ότι δεν είμαι ακόμα για εγχείρηση και αυτός πήγε στον διευθυντή της χειρουργικής και τον έπεισε και να φανταστείς ήταν μέσα στο χειρουργείο την περισσότερη ώρα.Μετά τον θάνατό του η πολύ καλή ομάδα του ψιλοδιαλύθηκε και εγώ επειδή δεν είχα και μεγάλο πρόβλημα είχα να πάω γύρω στα δύο χρόνια .Απο τον Αυγουστο που ξανάρχισαν τα όργανα πήγα και την θέση του Νικολαϊδη έχει τώρα ο Σουφλέρης Είναι σχετικά νέος και πολύ ενημερωμένος .Μου φάνηκε πολύ καλός (και δεν είμαι εύκολη με τους γιατρούς) δείχνει να νοιάζεται για τους ασθενείς του.Διευθυντής παραμένει ο Ευγενίδης κι αυτός πολύ καλός αλλά δεν βλέπει τους ασθενείς προσωπικά αλλά ενημερώνεται για όλους και φυσικά περνάει απο τα δωμάτια όταν είσαι εκεί.
Αν, τωρα θες να πάς και δέν είσαι καλά .όταν εφημερεύει η Β Προπαιδευτική θα πάς εκεί και θα πείς στην γραμματεία ότι είναι επείγον και ότι έχεις Crohn , θασε πάρουν αμέσως.Αν δέν έχεις πολύ πρόβλημα θα πάς στην Β Παθολογική Προπαιδευτική στον 1ο όροφο στις Ενδοσκοπήσεις και θα ζητήσεις τον κο Σουφλέρη ως συνήθως έχει κάποιους που περιμένουν για εξετάσεις αλλά κάποια στιγμή θα τον δείς όταν μπαίνει ή βγαίνει και πές του ότι έχεις Crohn και είμαι σίγουρη οτι θα σε δεχτεί τότε η το πολύ την επόμενη μέρα .Σου εύχομαι να'χεις καλή εξέλιξη κι αν θέλεις κάτι άλλο πες μου.
  #382  
Παλιά 20-03-10, 13:07
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Ειδα ότι είχατε μια συζητηση για το τσιγάρο...Θα σας πώ δύο περιστατικά που μου συνέβησαν......'Ημουν στο νοσοκομείο και ήρθαν ο Νιλολαίδης με την ομάδα του για την πρωινή επίσκεψη ...και με πιάνουν στο μπαλκόνι να καπνίζω .Μου λέει ο γιατρός καλά ρε Μαρία δεν είπαμε θα κόψεις το τσιγάρο??........και του λέω Εχω κόψει τα πάντα μην μου ζητάς κι αυτό γιατί θα έρχεσαι να μου κάνεις επίσκεψη δίπλα στην ψυχιατρική κλινική.Τότε ένας απο την ομάδα του .του κάνει νόημα.." είδες " ,παρεπιπτόντως κανένας τους δεν κάπνιζε ,τους ρώτησα.Εκείνη την στιγμή μπαίνει ο διευθ της κλινικής και όλοι γελάνε γιατί ξέρουν πως αυτός καπνίζει πίπα, αφού του εξηγούν τι γίνεται γυρνάει και μου λέει " μην τους ακούς κορίτσι μου ".
Δευτερο συμβάν ...Ειμαι στην χειρουργική στο δωμάτιο 2-3 μέρες πρίν την εγχείρηση και βγαίνω στο μπαλκόνι για τον γνωστό λόγο .Σε κάνα δυό λεπτά βγαίνει απο δίπλα ένας απο αυτούς που με χειρούργησαν τελικά ....και λέω ωχ τώρα την κάτσαμε, θα με βάλει χερι που καπνίζω ...και που να πάω να κρυφτώ... και τελικά τι μου λέει !! Στο μοναδικό πράγμα που μπορεί να κάνει καλό το τσιγάρο είναι η Crohn!!!!!!!!! Τον κοιτάζω με γουρλωμένα τα μάτια και μου λέει ότι πριν κάποια χρόνια είχε γίνει ένα συνέδριο στο Λονδίνο και είχε θέμα οτι το τσιγάρο βοηθάει όσους πάσχουν και ήταν κι αυτός εκεί....
Ε..!!!!! λοιπόν τώρα λέω μπορώ να καπνίζω και με την βούλα του γιατρού.Να σας πω την αλήθεια πρίν λίγο καιρό είχα διαβάσει στο ιντερνετ ότι γίνονται κάποιες έρευνες για νέα φάρμακα της Crohn με βάση την νικοτίνη και την καφείνη ....κουλό ε!! είναι αυτά που υποτίθεται μας βλάπτουν....θα δείξει.Τεσπα εμένα με συμφερουν αυτά και τα κρατάω. Οι περισσότεροι γιατροι διαφωνούν γιατί λέει δεν έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο.Πάντως μια γνωστή μου με την ίδια νόσο και δύο εγχειρήσεις λέει ότι δύο χρόνια τώρα που το έκοψε έχει δεί μεγάλη βελτίωση και δεν παίρνει καθόλου φάρμακα.
Να σας πώ την δικιά μου γνώμη ,πιστεύω ότι όλα είναι μέσα στο κεφάλι μας....και το καλύτερο φάρμακο είναι η χαρά ...........θα μου πείς είναι εύκολο αυτό? οοοοοοοοοοοχχχιιιιιιιι !!!!!!!!!! για ανθρώπους σαν κι εμάς.

Σας κούρασα πάλι εεε.....sory!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maram : 22-03-10 στις 00:02
  #383  
Παλιά 20-03-10, 22:07
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπον μαρια σε ευχαριστω για ολα..Κι εγω στο ιπποκρατειο ημουν και ειμαι ακομη.Οπως λες μεγαλος γιατρος ο Νικολαιδης και πανω απο ολα ανθρωπος.Και σε μενα αυτος επεμενε να μπω χειρουργειο και ειχε δικιο.Επισης μου ειχε πει για το τσιγαρο..τοσα στερηστε ας κανετεκαι μια ατασταλια δεν πειραζει..Μετα με παρακολουθουσε ο Αλεκος αλλα τωρα ειναι στην Εδεσσα.Εχω παει και στον Σουφλερη αλλα τελευταια επειδη ειμαι καλα τα εχω παρατησει λιγο.Να φανταστεις εχω να κανω εξετασεις απο το 2007.Καποια στιγμη θα παω..Ελπιζω ολα να πανε καλα απο εδω και περα και να εχουμε ηπιες εξαρσεις..
  #384  
Παλιά 20-03-10, 22:42
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Γειά σας και πάλι !!...Βρέ παιδιά να σας ρωτήσω κάτι ? Όταν είστε σε ύφεση δεν έχετε καθόλου συμπτώματα? πόνο? διάροια? κλπ...γιατί εγώ πάντα έχω πόνους γουργουρίσματα και πολύ συχνά διάροια,βέβαια έχω συνηθίσει τους πόνους και δέν το δείχνω, πάντα δείχνω οτι είμαι καλά ,αλλά έτσι απο περιέργεια υπάρχουν περίοδοι στην ζωή σας που δεν πονάτε?
  #385  
Παλιά 20-03-10, 23:49
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ελα Μαρια λοιπον υπαρχουν διαστηματα που δεν εχω συμπτωματα εκτος απο γουργουρισματα που τα εχω παντα.Βεβαια μπορει μια στο τοσο να υπαρχει καμια διαροια οταν θα φαω κατι που θα με πειραξει.Οσο για πονο ευτυχως τιποτα..Δεν υπαρχουν διαστηματα που να μην εχεις κανενα συμπτωμα?
  #386  
Παλιά 21-03-10, 11:39
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Red face

Καλήμέρα,απο τότε που ξεκίνησε η νόσος μέχρι το χειρουργείο,δεν υπήρξε ούτε μια μέρα που να μήν πονάω απο λίγο ως απίστευτα πολύ,μη σας πώ και περισσότερο απο τους πόνους της γέννας.Μετά απο κεί το πολύ να περάσουν 2-3 μέρες χωρις πόνο και μέσα στο χρόνο όλες αυτές οι μέρες είναι το πολύ καμια τριανταριά,τις υπόλοιπες πονάω απο λίγο εως αρκετά και μερικές φορές πολύυυυυ.....Οπως είπα και πρίν μπορεί οι εξετάσεις να είναι τέλειες όλα να είναι καλά ,αλλά εγώ πονάω ,και κανένας γιατρός δεν μπορεί να μου το εξηγήσει αυτό μου λένε μόνο οτι αυτά έχει αυτή η νόσος και έτσι κι εγώ το πήρα απόφαση .................
  #387  
Παλιά 21-03-10, 12:27
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Καλήμερα maram ! Καλήμερα σε όλους.
Οι γιατροί σπάνια ασχολούνται αλλά δεν ξέρουν και τα πάντα, και άλλες φορές σώζουν ζωές.
Κάποιες φορές αναγκαζόμαστε να γίνουμε εμείς λιγάκι οι γιατροί μας, να ψάξουμε την αιτία των προβλημάτων μας.
Εμένα προσωπικά μου λένε από τα δεκαέξι μου πως εχω κολίτιδα και γαστρίτιδα. Και μου κάνει εντύπωση πως μου το είπαν και τώρα τελευταία, δίχως τις απαραίτητες εξετάσεις...
Ποτέ μου δεν γνώρισα άτομο να έχει κολίτιδα με αυτά τα συμπτώματα που έχω και με πόνο καθημερινά. Το αστείο είναι πως εγω με μια απλή κολίτιδα οπός λένε, έχω περισσότερο πόνο, διάρροιες κάθε μέρα και φόβο με το φαγητό, από ότι ένα άτομο με crohn σε ύφεση.
Και όλα αυτά γίνονται ακόμα πιο δύσκολα όταν έχεις τα άλλα δυο μέλη της οικογενείας σου άρρωστα και είσαι το μόνο άτομο που έχεις την ευθύνη της φροντίδας τους μάλιστα σε αυτές τις εποχές που οι δουλειές δεν πάνε καλά.
Η ψυχολογια παίζει μεγάλο ρόλο σε κάθε ασθένεια. Ναι αλλά...

Το μόνο που μένει είναι να πάρουμε απόφαση την κάθε κατάσταση και να προχωράμε όπως έχει. Άλλωστε δεν υπάρχει και άλλη επιλογή από αυτό και την ελπίδα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika : 21-03-10 στις 12:45
  #388  
Παλιά 21-03-10, 21:58
Panos47 Ο χρήστης Panos47 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-03-10 09:34
Φύλο: Άντρας
Γειά σας και από μένα.
Τώρα έμαθα για το site και αποφάσισα να συμμετέχω κι εγώ.
Είμαι 47 ετών και πρωτοπαρουσίασα την νόσο στα 44. Υστερα από 6 μήνες μικροσυμπτώματα παρουσίασα μεγάλη έξαρση και χρειάστηκε να νοσηλευτω Στο Ιατρικό για 10 μέρες. (θεραπεία με κορτιζόνη και salofalk). Εκτοτε είμα σε ύφεση. Ο λόγος που γράφω είναι για την μελέτη του Άντονυ Σιγκάλ(24-2-2006) η οποία δείχνει οτι αιτία είναι η εξασθένηση του ανοσοποιητικού μας συστήματος και όχι το αντίθετο.
Ομολογώ οτι με ανησύχησε ιδιαίτερα αφού ούτως η άλλως έχω και μια φοβία με μικρόβια και ιούς (aids, νεα γρίπη κλπ). Μήπως αυτό σημαίνει οτι είμαστε πιό ευάλωτοι γενικά σε δίάφορες καταστάσεις;
Έχετε ακούσει τίποτα σχετικά;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos47 : 21-03-10 στις 22:15
  #389  
Παλιά 23-03-10, 11:55
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Post

Καλημέρα σε όλους
Πάνο αυτή την έρευνα πρώτη φορά την ακούω αλλά μπορεί και να ισχύει, γιατί όταν το ανοσοποητικό ειναι σε υπερδιέγερσή δεν θα έπρεπε όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα να έχουμε και αυξημένα λευκά αιμοσφαίρια?
Αν πάρω παράδειγμα απο μένα όταν ήμουν σε έξαρση δεν είχα πολλά λευκά ίσα λίγα πιο πάνω απο το φυσιολογικό.Εδώ μια σκολικοειδήτιδα έχεις και τα λευκά εκτοξεύονται.Και επίσης τα αντιφλεγμονώδη που έπαιρνα κάτι έκαναν και ηρεμούσα λίγο (κορτιζόνη και αντιβιοτικά) τα δε ανοσοκατασταλτικά (salofalc,azacol,azathioprine,remicate) δεν μου έκαναν τίποτα όλο και περισσότερη έξαρση είχα, μέχρι που χειρουργήθηκα.Τώρα που ξαναέχω φλεγμονή ο γιατρός μου έδωσε μόνο Budecol .
Τώρα που λές για διάφορους υιούς εντάξει, είμαστε πιο ευάλωτοι για γρίπες και τέτοια αλλά όχι και για aids.Λίγο προσοχή θέλει όχι πολλές αγκαλιές και φιλιά με όποιον νάναι και κυρίως μην φοβάσαι όσο πιό πολύ φοβάσαι τόσο πιο εύκολα κολάς.
  #390  
Παλιά 24-03-10, 20:12
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΓΩ ΠΑΣΧΩ ΕΔΩ Κ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ.ΤΑ ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ Κ ΟΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΙΩΣΗ Κ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΝΤΕΠΟΝ Κ ΠΑΝΑΝΤΟΛ.ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΑΕΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Κ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ....
ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ 40 ΚΥΜΜΑΤΑ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ....
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.